AFS ples

    AFS Mezikulturní programy se jako organizace zabývá mezikulturním vzděláváním a to zváště pak formou výměn středoškolských studentů. Studenti z Čech jezdí na rok do zahraničí a zahraniční studenti jezdí na rok do Čech. Celkem jednoduchá rovnice jejíž fungování zajišťují dobrovoníci, kteří mimo nezbytných soustředění pro studenty také pořádají zajímavé aktivity, při nichž se setkávají zahraniční studenti, čeští studenti jedoucí do zahraničí, dobrovolníci, hostitelské rodiny a vůbec všichni, kdo rádi poznají zajímavé lidi z celého světa. A ples je právě jednou z těchto aktivit.

    Nápad AFS plesu prosadila v loňském roce plzeňská dobrovolnická skupina. A protože se jejich ples povedl, rozhodlo se, že by to mohla být tradice. A my, dobrovolnická skupina z Prahy, jsme souhlasili s tím, že letošní ples zorganizujeme. Na podzim jsme měli zjednodušené rozhodování o tom, kdy ples bude, protože jsme se dozvědeli, že v Praze bude probíhat mezinárodní seminář pro dobrovolníky z několika zemí Evropy a ples vypadal jako příjemná forma prezentace práce naší dobrovolnické skupiny.

    Ples se konal v pátek 25. února 2005 v sále divadla Za plotem v Bohnicích. Vzhledem k tomu, že jsme si vše do posledního detailu organizovali sami, muselo předcházet několik organizačně-informativních schůzek, na kterých jsme se museli dohodnout na tom, kdo bude mít co na starosti a jak se co zařídí před plesem, při plese i po plese, společnými silami se vymyslel program a začalo velké shánění. Bylo potřeba sehnat kapelu, obstarat občerstvení, zajistit výzdobu sálu, vyrobit pozvánky a lístky, zařídit ceny do tomboly, vyrobit navigaci od autobusových zastávek a hlavně sehnat lidi, kteří se na tom všem budou podílet. Nadšených dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci byl naštěstí dostatek, což celou organizaci značně usnadnilo. Každý dostal svůj úkol, za který ručil, a tím pomohl skládat organizační mozaiku plesu. Jako velmi cenná se ukázala různorodost zájmů a zkušeností dobrovolníků,díky které nebyl problém sehnat kapelu (i když to nebylo tak jednoduché, jak se zprvu zdálo), vyrobit výzdobu sálu, pozvánky, vstupenky, zajistit občerstvení atd.

    AFS ples

    V den plesu začala práce dobrovolníků o mnoho dříve, než se plesově odění a naladění hosté začali scházet. Sraz v sále divadla Za plotem byl již ve tři hodiny a všech asi patnáct dobrovolníků, kteří přišli pomoci, mělo plné ruce práce, aby vše bylo na osmou hodinu, kdy začínal ples, připraveno. I přesto, že se v průbehu příprav objevovaly stále nové úkoly, se kterými se ne tak docela počítalo, a že práce ubývala jen velmi pozvolna, přípravný tým odvedl skvělou práci a vše podstatné bylo včas připraveno a zařízeno. Objevilo se samozřejmě také pár drobností, které se museli dořešit po začátku plesu, ale které nijak jeho průběh nenarušily.

    A tak něco po osmé hodině mohl po krátkém úvodním bloku hudby začít 2. výroční AFS ples. Krátkého dvojjazyčného česko-anglického projevu na úvod se zhostily ústřední osobnosti pražské dobrovolnické skupiny Eva Vítková a Eliška Žáková, které oficiálně ples zahájily. Pak už nic nebránilo tomu, aby zábava, doprovázená kapelou Kolář Banda, plynula večerem. Přestávky mezi tanečními bloky byly kromě odpočinku vyplněny dalším zajímavým programem. Nejdříve zástupci AFS Mezikulturní programy vyhlásili největší dobrovolnické počiny loňského roku, které se uskutečnily v jednotlivýchdobrovolnických skupinách. Mezi největší patří Working for Europe, které zorganizovala pražská a plzeňská dobrovolnická základna AFS. Jednalo se o seminář, kde se setkali další dobrovolníci ze základen z Berlína, Osla a Antverp. Další částí programu pak bylo představení a šerpování zahraničních studentů, na jehož závěr bylo pro studenty i ostatní účastníky plesu připraveno malé (pro některé velké, protože o tom sami studenti nevěděli) překvapení.

    AFS ples Studenti, i s jejich novými šerpami, museli ukázat jak pilně v Čechách chodili do tanečních, a to zatančením klasické polky, na kterou měli celý taneční parket pouze pro sebe. Po počátečním krátkém zmatku způsobeném překvapením však sebrali odvahu a začali tančit, a tak bylo k vidění něco,co není zcela obvyklé na každém plese. Páry složené ze studentů z Thajska, Japonska, Hong Kongu, Brazílie, Chile, Austrálie, Norska a dalších zemí, vesele poskakující a točící se v rytmu české polky. Po tomto mezikulturním představení a dalším bloku tance se program zaměřil na další zahraniční účastníky plesu. A to účastníky mezinárodního semináře, který se v tu dobu konal v Praze. Jednalo se o AFS dobrovolníky z Norska, Německa a Belgie. Nejprve byl celý projekt v krátkosti představen a pak už přišli na řadu sami dobrovolníci, kteří měli podle národnosti připravenu vždy jednu scénku, která nějakým způsobem zobrazovala jejich činnost v AFS. Tyto scénky byly samozřejmě proloženy tanečnímy bloky, aby mohla zábava plynout ve všech směrech. S blížícím se koncem plesu přišla na řadu tombola, která pro mnohé zahraniční hosty byla také novinkou. A to pravděpodobně příjemnou, protože se dalo vyhrát mnoho zajímavých věcí s mezikulturní či AFS tématikou. Úplný programový závěr obstarala česká část účastníků mezinárodního semináře, kteří vystoupili s velmi živou a strhující taneční scénkou. Tato scénka, při níž byla užita reprodukovaná hudba udělala definitivní tečku za živou hudbou, ale za to odstartovala blok reprodukované hudby při níž se postupně hosté odebírali ke svým domovům.

    Pro organizační tým, který ples strávil na různých postech od šatny, přes prodej lístků, obsluhování u baru, shánění studentů či moderování částí programu po ovládání reprodukované hudby, však ples ještě nekončil. Sál a všechny přilehlé a užívané prostory bylo třeba uklidit a vrátit do původního stavu, což pro zbylé dobrovoníky znamenalo ještě další hodinu práce.

    A tak zatímco ples trval pro některé něco kolem čtyř hodin, pro jiné trval hodin dvanáct. Ale i přes to si ples určitě užil každý účastník, ať byl na jakékoliv straně, protože vidět to, jak se lidé baví, a vědět, že i částečně díky mě nechá zapomenout i na někdy dlouhé a neubývající chvíle přestavování, uklízení, připravování či zařizování a kterýkoliv z dobrovolníků účastnivší se příprav by neváhal opět se takovéto akce zúčastnit.

    Autor