Stanou se na čas obyvateli stálých táborových základen i dočasných tábořišť, anebo poputují programově z místa na místo. Třeba po proudu českých a moravských řek s pádly v rukou či po kroutících se cestách v sedlech jízdních kol. Kdo? Účastníci pionýrských letních táborů. Organizátoři jich letos připravili 505 a vystřídat na nich se má celkem 21 839 dětí, z toho přibližně dvě třetiny členů zmíněného sdružení. „Tábory jsou tradiční akcí, kterou Pionýr pořádá; je to vyvrcholení činnosti jednotlivých oddílů a skupin,“ podotkl na tiskové konferenci konané 28. června 2005 předseda Pionýra Petr Halada.

    O letní pionýrské tábory se podle něj letos postará dohromady 6 410 pracovníků. Tábory potrvají nejčastěji od jednoho do tří týdnů, přičemž průměrná délka činí 14,6 dne. Člen Pionýra za tábor zaplatí v průměru 2 517 korun a nečlen 2 614 korun. „Když srovnáme zájem o naše tábory, tak jsme na tom v podstatě podobně jako v loňském roce,“ zobecnil místopředseda sdružení Martin Bělohlávek.

    Petr Halada, předseda sdružení PionýrPořádání letních táborů ovšem předznamenaly dvě neblahé zprávy, které minulý týden obdrželo pionýrské ústředí: dva tábory – jeden v Rabštejně nad Střelou a druhý na Děčínsku – lehly popelem. Obě události nyní podle Petra Halady vyšetřuje policie; v prvním případě mají vedoucí dokonce podezření na to, že oheň kdosi úmyslně založil. Požár zcela zničil základnu pionýrské skupiny Žebrák a způsobil jí tak škodu odhadovanou na 900 000 korun. „Pionýrská skupina přišla o kompletní vybavení táborové základny, včetně stanů, podsad, kuchyně a všeho ostatního, protože tábor tam byl už celý nastěhován a připravován,“ upřesnil Petr Halada. Také Sedmá pionýrská skupina Děčín měla už táborovou základnu pro 60 dětí připravenu, když tábor v mysliveckém objektu vyhořel; škoda činí asi 400 000 korun. „Snažíme se těmto pionýrským skupinám pomoci, takže z naší strany obdržely jednak materiální vybavení pro zabezpečení táborů, a jednak dostanou i nějaký finanční příspěvek,“ prohlásil předseda Pionýra. Ani jedna z postižených skupin však podle něj na uspořádání letního tábora nerezignovala – rabštejnská ho uskuteční na původním místě a děčínská si pro letošek sehnala náhradní základnu jinde.

    Sdružení Pionýr v souvislosti s prázdninovou sezónou letních táborů letos připravilo a již na jaře spustilo osvětovou kampaň nazvanou Opravdu dobrý tábor, jíž chtělo přispět k informování široké veřejnosti o táborové činnosti. „Domnívali jsme se, že bude účelné a užitečné mít někde nějakou informační banku,“ dodal místopředseda Pionýra a připomněl, že součástí projektu se stala i e-mailová a telefonní „horká linka“ do táborové poradny. Kampaň se podle Martina Bělohlávka setkala s velmi příznivým ohlasem, o čemž je možno se přesvědčit na internetové adrese www.dobrytabor.cz. „Návštěvnost webových stránek dosáhla, zejména v dubnu a v květnu, téměř sto padesáti individuálních návštěv za den,“ poznamenal k ohlasům na projekt Martin Bělohlávek. Na poradnu se prý obraceli lidé s nejrůznějšími dotazy, od vysoce odborných – například zda je možno umístit na tábor i dítě s lehkou mozkovou dysfunkcí – až po ty jednoduché, třeba zda se na táboře počítá s pěti jídly denně.

    Autor