Zeměpisná společnost Morava - PF 2006Před více než sto lety si lidé francouzské blahopřání „pour féliciter“ zkrátili na P.F. A zkracování a zjednodušování novoročních gratulací pokračuje. Nemusíte na poštu, stačí sednout k počítači a hned posílat. Jen nezapomeňte, že elektronická pošta má i své nedobré vlastnosti. Vaše „péefko“ si jen těžko bude někdo po letech prohlížet.

    Vypráví se, že když se Karel Chotek stal nejvyšším purkrabím království českého (1826), chodilo mu dle tehdejšího zvyku osobně blahopřát k novému roku tolik lidí, že se ke své vlastní práci nedostal mnoho dní. Pro příští roky si podnikavý hrabě vymyslel „zlepšovák“ – nechal natisknout blahopřejné lístky a ty přátelům a známým zasílal.

    A jak jsme se dočetli v novoročním fejetonu Jana Nerudy z roku 1881, i on měl plný stůl blahopřejných kartiček. Na většině z nich se skvěla ona dvě známá písmena: P.F. Čtenářům Národních listů tehdy napsal: „Mně se líbí přítel D… Paroduje ten písmenkový zlozvyk, rozesílá na Nový rok své vizitky a napíše tam třeba celou řádku puntíkovaných písmen – ať si ten, kdo je obdrží, láme hlavu! Například J.t.k.v.d.v. – což znamená: Jen tak k vůli dobré vůli.“

    Dnes by se klasik českého fejetonu asi dost divil. Lidé se už dávno neobtěžují osobním blahopřáním, ba ani aspoň ručně podepsaným lístkem. Naťukají do počítače, popřípadě na klávesnici mobilního telefonu přání a rozešlou je všem, které mají v adresáři. Zvyku učiní zadost. Ale možná, že aspoň těm nejbližším kolem sebe by stálo za to popřát osobně.


    A protože i redakce serveru Adam dostává hezká „péefka“, napadlo nás, že vám nadělíme takový virtuální vánoční dárek: galerii nejzajímavějších P.F. z oddílů, klubů, spolků malých i velkých. Stačí, když je v elektronické podobě zašlete na adresu redakce Adama. Začátkem ledna „péefka“ vystavená v galerii budete moci známkovat a komentovat.

    Autor