Z natáčení v Litomyšli - povídání s jednou z pamětnic. Expedice židi a Děti z Hartmanic jsou názvy dvou pozoruhodných filmových dokumentů vytvořených v rámci projektu Zmizelí sousedé aneb Pátrání kamerou teenagerů po stopách židovských spoluobčanů. Celkem dvacet dětí, vybavených kvalitní audiovizuální nahrávací technikou, se v důvěrně známém prostředí svého bydliště vypravilo hledat tíživou pravdu o holocaustu – a sbíralo rozmetané střepy rozbitých příběhů obyčejných lidí. Nekomerční novinářská projekce obou snímků, natočených péčí Sunfilm-spiral production s.r.o. producentky Zuzany Dražilové, se uskutečnila 3. května 2006 v pražském kině Evald.

    Reportérka z Hartmanic.„Prosím, oživte paměť,“ naléhá mladá dívka s mikrofonem v půlhodinovém dokumentu, který natočilo osm dětí ve věku od 11 do 15 let ze ZŠ Hartmanice na Šumavě. V tomto i litomyšlském snímku (Expedice židi se natáčela s 12 žáky sedmé třídy ZŠ Zámecká) vyvstávají neznámá jména, tváře, místa a události. Mladí filmoví tvůrci je objevují vytesané do kamene při úklidu starého židovského hřbitova; na černobílých dobových snímcích; na seznamu sepsaném po mnoha letech zpaměti; ve vyprávění o době, již naštěstí oni sami nemuseli zažít. Skládají se z nich příběhy: o věrném přátelství, o první lásce, o tíze loučení…

    ... a zbyly jen vzpomínkyProjekt je podle jednoho z -náctiletých protagonistů litomyšlského dokumentu zajímavý také tím, že ukazuje, co se může vlastně komukoliv stát. Pokud totiž „nastane situace, že se k moci dostane někdo, kdo může na kohokoli ukázat prstem a říct: Ty nemáš právo žít – (třeba) proto, že máš modré oči“.

    Písemný projekt Zmizelí sousedé vyhlásil prezident republiky Václav Havel v roce 1999 na pražské konferenci nazvané Fenomén Holocaust (projekt byl poté koordinován Židovským muzeem v Praze a Občanským sdružením „Zapomenutí“). Díky tomu měla také litomyšlská skupina k dispozici literární předlohu – sborník, který na dané téma sama vytvořila – ještě před začátkem filmování. A tak je jejich dokument po formální stránce asi preciznější, promyšlenější a ucelenější. Hartmaničtí naproti tomu nic podobného neměli – ale jimi vytvořené pětačtyřicetiminutové dílo je možná zase o to syrovější a bezprostřednější.

    Sborník posloužil tak trochu jako „scénář“ filmového dokumentu.Je třeba konstatovat, že v obou případech měly děti dospělé odborné vedení, filmařské i pedagogické. Velkou zásluhu na sepsání sborníku Zmizelí sousedé má třídní učitelka dětí z Litomyšli Dagmar Burdová; jejich hlavním dospělým „supervizorem“ při natáčení pak byl scénárista Martin Šmok. Název Expedice židi, který zněl původně Expedice židi aneb Zapomenutí lidé, to budou asi židé, daly dokumentu samy děti. Natáčení trvalo asi jeden měsíc. Z podnětu paní učitelky Burdové kromě toho vzniklo ze všech rozhovorů s pamětníky též vzdělávací hodinové video „a zbyly jen vzpomínky“.

    Filmaři mají s teenagery ještě další plány.Ke vzniku obou dokumentů výrazně přispěla také střihačka Katarina Geyerová. Děti z Hartmanic se točily asi tři měsíce a jejich režisérka Lucie Králová obdržela na festivalu českých filmů Finále Plzeň cenu Zlatý ledňáček za nejlepší dokument v délce trvání do 30 minut. Porota ocenila, jak se jí v tomto časovém úseku podařilo ztvárnit zájem mladých lidí o minulost a přimět je k hledání vlastních kořenů. Snímek měl premiéru na českém velvyslanectví v nizozemském Haagu, a to u příležitosti vysílání dokumentu na 1. veřejnoprávním televizním kanálu produkční společností NIK MEDIA – Joodse Omroep. Holandská veřejnoprávní televize tak vlastně odvysílala Děti z Hartmanic dřív, než Česká televize pro ně a pro Expedici židi nalezla vhodný vysílací čas (ani jeden ze snímků zatím nebyl na ČT uveden).

    Stand-up na židovském hřbitově.Podle producentky Zuzany Dražilové je plánována distribuce obou zmíněných dokumentů na DVD a VHS po celé ČR, především po základních a středních školách a v místech, která souvisejí s židovskou kulturou a památkou obětem holocaustu. Uvažuje se také o projekcích a besedách s pamětníky v co největším počtu tuzemských kin. „V projektu (natáčeném teenagery na židovské téma) pokračujeme i nadále a nazývá se Teenageři a židé. S tím rozdílem, že se zde více věnujeme tematice antisemitismu dneška s ohledem na trpké zkušenosti s holocaustem 2. světové války,“ uvedla producentka. V současné době vzniká zmíněný projekt na třech místech, a sice v Ostravě, v Mikulově a ve Strmilově.

    Filmaři mají s teenagery ještě další plány.Sunfilm-spiral production chystá podle sdělení Zuzany Dražilové ještě další zajímavý počin. Jde o dlouhometrážní dokument o každodenním životě českých, německých i polských dětí a teenagerů (a jejich rodin) ve „Šchkola“ – základních a středních školách, vybudovaných od roku 1995 v nejvýchodnějším cípu německého Saska, při hranicích s Čechami a Polskem. V tomto příjemném svobodomyslném prostředí se setkávají děti ze tří různých evropských států a tráví zde léta své povinné školní docházky. Film o třech spolu po staletí sousedících národech Evropy, třech různých jazycích a třech různých kulturách bude natáčen profesionálními filmaři i teenagery ze „Šchkol“.

    Autor