Sochovy národopisné slavnostiPřírodní amfiteátr u školy ve Lhotce pod Ondřejníkem se 26. srpna stane dějištěm XII. ročníku Sochových národopisných slavností. Informovala o tom ředitelka festivalu Růžena Kopčáková, podle níž se o část programu již tradičně postarají dětské folklorní soubory. Své umění předvedou Valášek z Kozlovic, Hurčanek z Palkovic, Holubek z Ostravy, Bebek z Proskovic, Šidla z Frýdku-Místku a malí zpěváčci. Návštěvu folklorního festivalu lze příjemně spojit s výletem po Beskydech. „Hned v místě konání slavností je horský masiv Ondřejník, na který je ze Lhotky pěkná procházka,“ upozornila Růžena Kopčáková.

    Když se řídící učitel pan Vincenc Socha, narozený ve Štramberku v r. 1903, dostal o třiatřicet let později do Lhotky na Frýdeckomístecku (kde žil 34 let), založil tam soubor lidových písní a tanců Pilky. Soubor čítal 40 až 50 členů a později byl rozšířen ještě o osmičlennou cimbálovou muziku. Vystupoval nejen ve Lhotce, ale zajížděl i do četných míst v okolí, také do Prahy a na Slovensko, a pětkrát se podílel na folklorním festivalu ve Strážnici. Pan Socha byl po celou dobu uměleckým vedoucím Pilek, jež po jeho smrti v r. 1970 ukončily činnost.

    Sochovy národopisné slavnostiV r. 1995 se tradice slavností obnovila. Byla vytvořena znělka a logo festivalu, z úcty k panu Sochovi nazvaného Sochovy národopisné slavnosti a Pilky opět začaly vystupovat. Z dospělých folklorních souborů na letošní ročník přijedou Grunik z Ostravice, Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, Hlubina z Ostravy, cimbálová muzika Vojtek z Ostravy, Valašský vojvoda z Kozlovic, domácí soubor Pilky a hostem bude Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Jak je ze složení souborů patrné, cílem slavností je propagovat hlavně tance a písně zmíněného regionu. Z velké části svůj repertoár čerpají z bohatých sběrů Vincence Sochy.

    Program Sochových národopisných slavností 2006 začne přijetím pozvaných hostů a účinkujících souborů starostkou obce. Odpolední pořad v přírodním amfiteátru zahájí ve 14:30 již tradičně dětské soubory, jejichž pásmo připravila Mgr. Markéta Velká. V 16:00 na ně naváží dospělé soubory pásmem „Po zahrádce chodila“ v režii Mgr. Yvony Voráčové. Podvečerní čas od 18:30 do 19:00 bude věnován jubilujícímu souboru Pilky, který v letošním roce oslaví 70 let od svého založení. Večerní pořad ve 20:00 bude patřit hostujícímu souboru Ondráš z Brna. Od 22:00 začne lidová veselice až do rána bílého. V neděli se pak krojovaný soubor Pilky zúčastní slavnostní bohoslužba za pana Vincence Sochu v místní kapli.

    Cílem pořadatelů je samozřejmě spokojenost všech účastníků akce, ať již to jsou samotné účinkující soubory, či diváci, kterých se schází více než tisíc. „K tomu určitě přispívá i bohaté zabezpečení různými dobrotami, jako jsou bramborové placky, maso na roštu, srnčí guláš a v neposlední řadě domácí koláče a cukroví,“ poznamenala ředitelka Kopčáková. Pro malou obec o 480 obyvatelích je podle ní velice náročné zajistit tuto krásnou akci, hlavně po stránce finanční. O to důležitější je pro organizátory získání dotace z Moravskoslezského kraje. „Jedině tak můžeme nadále zachovávat tradice národopisu v naší vesnici a konat tuto krásnou a v našem okolí ojedinělou akci,“ dodala ředitelka festivalu.

    Fotogalerii z loňského ročníku akce si můžete prohlédnout na http://www.fos.cz/fotky/galerie.phtml?id=1257&menu=&lng=

    Autor