Julia PannyPo roce dobrovolné služby odchází z Tandemu v Plzni Julia Panny (19 let). Julia působila v Tandemu v rámci programu EU Evropská dobrovolná služba od září 2005. Náplní její práce byla především informovanost mládeže. Evropská dobrovolná služba (EVS) je program neformálního vzdělávání, který mladým lidem nabízí možnost strávit rok v zahraničí a zažít něco nového. „Člověk nechodí do školy, ale přesto se hodně moc naučí,“ shrnuje podstatu EVS Julia. Každý rok přijímá Tandem jednoho dobrovolníka ze zahraničí. Již od roku 2003 může také vysílat české zájemce o dobrovolnou službu do zemí EU.

    Julia Panny byla první rakouskou dobrovolnicí v Tandemu. Na rok dobrovolné služby se vydala hned po své maturitě. V červenci 2005 absolvovala kurz češtiny na Mezinárodní letní škole ZČU v Plzni a od září 2005 pak začala pracovat v Tandemu. Oblastí její práce byla informovanost mládeže. O své práci říká: „nejlepší pro mě byly prezentace nebo veletrhy, kdy jsem byla v přímém kontaktu s mladými lidmi. Hodně mě bavilo odpovídat na různé otázky. Bylo hezké, že jsem mohla někomu pomoct.“

    Spolu s českou dobrovolnicí Irenou, která pracovala v Tandemu v Řezně, se Julia starala o informační portál www.ahoj.info. Informovala o EVS na různých veletrzích a v neposlední řadě připravily Julia s Irenou s informační brožurku o dobrovolné službě v Česku, Německu a Rakousku s názvem „Sakypaky“. V září se Julia vrací do rodné Vídně, kde bude od října tohoto roku studovat slavistiku. Tandem v Plzni přivítá od 6. září nového dobrovolníka, Lukase Mehnerta z Berlína (19 let).


    Rozhovor s Julií Panny

    Julia, proč ses po maturitě rozhodla pro EVS? Proč sis nevybrala třeba nějaký studijní pobyt?
    Chtěla jsem každopádně na rok do zahraničí a chtěla jsem něco nového mezi školou a školou. Informovala jsem se o různých programech. Na EVS se mi líbí ten způsob, jakým funguje. Je to neformální vzdělávání. Člověk nechodí do školy, ale přesto se hodně moc naučí.

    A proč právě Česko a Tandem?
    Rozhodně jsem chtěla poznat nějakou novou členskou zemi EU. A Česko je Rakousku nejblíž. Jsou tak nějak spojeni. Navíc se říká, že „každý Vídeňák má českou babičku“. Stačí se podívat do telefoního seznamu. Na Tandemu se mi líbilo, že jde o mezinárodní projekt a navíc jsem už při škole pracovala s mladými lidmi.

    Vzpomeneš si po roce na svoje začátky?
    Začátky mi asi vůbec nepřišly těžké, všechno bylo tak napínavé, že jsem si ani neuvědomila, jak je to jiné. To až potom později přišla takové menší krize. A viděla jsem jak je proti Vídni Plzeň malá. Ale teď když na to myslím, řekla bych, že jsem se málo ptala. Nechtěla jsem nikoho rušit, tak jsem radši mlčela. Ale měla jsem se víc ptát.

    Jsi první dobrovolnice v Tandemu, která vůbec nezažila komunistický blok. Nedá mi se nezeptat, cítilas tady ještě něco z bývalého „východního bloku“? Překvapilo tě něco?
    Mám pocit, že v Česku se hodně setkávají nové a staré věci. Tuhle jsem šla za kamarádkou a v takové malé uličce jsem napočítala asi 12 škodovek. Velký zážitek pro mě byla jízda s Trabantem. S kamarádkou jsme chtěly jet na zámek Kozel. Asi půl hodiny jsme ale stály na parkovišti a já zápasila s bezpečnostním pásem. Vůbec se mi nedařilo ho nastavit, ale nakonec se mi to povedlo. A po té jízdě jsem byla pěkně „vyklepaná“. Tak to si budu pamatovat. 🙂

    Ještě zpátky k EVS. Splnil rok tady v Česku tvoje očekávání? Jak teď po roční zkušenosti EVS a projekt Tandemu hodnotíš?
    Naučila jsem se spoustu věcí. Nejlepší pro mě byly různé prezentace a veletrhy, kdy jsem byla v přímém kontaktu s mladými lidmi. Bavilo mě odpovídat na různé otázky. Bylo hezké, že jsem mohla třeba pomoci Němci, který hledá kurz češtiny a podobně. EVS má jedinečný přístup. Člověk je uprostřed dění, setkává se s hlavně s místními lidmi a poznává tak zemi, ve které právě je. To třeba studenti v zahraničí tolik neznají, protože jsou v kontaktu skoro pořád jenom s dalšími zahraničními studenty.

    Když jsi u setkání, co přátelé? Poznalas nějaké zajímavé lidi?
    Mám přátele české i mezinárodní. Je to tak, že když je člověk v zahraničí, seznámí se rychle s jinými cizinci, protože ti se nejvíc setkávají.

    A co tvoje plány do budoucna. Myslíš, že nějak využiješ češtinu a to co ses tu naučila?
    Doufám:-), od října budu studovat slavistiku ve Vídni a chtěla bych potom pracovat v oblasti česko-rakouských vztahů. Tak uvidíme.

    Díky za tvůj čas!

    Autor