Má vlast v srdci EvropyNení vám lhostejné, jak naše země vypadá? A jak ji znají a jak se v ní cítí naše děti a mladí lidé? Záleží vám na tom, aby i oni dokázali svoje češství proměnit v uvědomělou péči o naše kulturní dědictví? Pokud ano – pak jste na správné stopě. Zapojte se se svou třídou či oddílem do 2. ročníku soutěže, který trvá od června 2006 do konce září 2007.

    Soutěž „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň“ má sice dlouhý název, ale je ušitá přímo na tělo školám i sdružením dětí a mládeže. Už nejmladší žáci či členové sdružení se mohou zúčastnit některých z jejích osmi kategorií: mohou třeba zjišťovat stav zanedbávaných a opomíjených památek, seznamovat se s dějinami určité památky či místa, anebo dokonce začít pečovat o nějaký pomníček, kříž, kapličku či jinou malou stavbu a najdou tu i další zajímavé úkoly. Pro děti od jedenácti let je zase vhodné vytváření naučných stezek, spolupráce při záchraně drobných užitkových předmětů – nářadí, hraček nebo různých tiskovin, starých plakátů fotografií a pohlednic a případně i jejich výstavka, dále obnova lidových zvyků, slavností či jiných tradic a další možnosti.
    Mladí lidé od 14 let výše mohou zpracovávat krajové vlastivědné poznatky a podobně. Soutěž může obohatit výuku či program celého školního roku, ale také třeba letního tábora.

    Uzávěrka druhého ročníku je 30. září 2007. Soutěž vyhlásila Památková komora spolu s Českou radou dětí a mládeže. Soutěžit v ní mohou jednotlivci či kolektivy. Bližší podrobnosti o všech osmi kategoriích najdete níže či na stránce www.adam.cz/mavlast. Tam je také možné se přihlásit.
    Přihlášky lze zasílat také na e-mail mavlast@adam.cz nebo poštou na adresu:

    Česká rada dětí a mládeže
    MÁ VLAST
    Senovážné nám. 24
    116 47 Praha 1

    Soutěžní kategorie – obsahová náplň:
    Pro všechny věkové kategorie ABCK .*(

    1. Monitoring stavu památek – zejména zanedbávaných a opomíjených
      seznámení se s místními zapsanými památkami, subjektivní posouzení stavu jejich údržby, navázání kontaktu s jejich majiteli či správci, upozornit je na zjištěné drobné závady s cílem prevence větších škod, vytipování objektů technických, historických, lidové architektury, vhodných k památkové ochraně a zápisu.
    2. Seznámení se s původem a historií určité památky nebo lokality
      zpracování podrobného popisu (rešerše) vycházející z písemných pramenů, kronik, dobových tisků, rozhovorů s pamětníky, dobových fotografií a stavební i projektové dokumentace atp.
    3. Převzetí konkrétní péče o památku (patronátu)
      po kontaktu s jejich majitelem či správcem uzavřít dohodu o pomoci při drobné údržbě a úpravě okolí dobrovolnickou prací i soustavnou preventivní péči např. o malou stavbu – pomníček, kříž u cesty, kapličku, část parku, Boží muka, památné stromy atp., údržba opuštěných hrobů či starých hřbitovů (zejména v příhraničních oblastech).
    4. Podpora návštěvnosti pamětihodností
      vytvoření WWW stránek propagujících příslušnou památku,vytváření procházkových okruhů, návštěvnických stezek, informačních tabulí naučných stezek, turistického značení atp.
    5. Obnova a udržování historických tradic
      obnova starých lidových tradic, zvyků, jarmarků, poutí a jiných lidových slavností např. cechovních a hornických slavností, skok přes kůži, majáles, šibřinky, pašijové hry atp.
    6. Spolupráce s regionálními muzei při záchraně malých movitých památek
      záchrana drobných užitkových předmětů, technických památek, starého selského náčiní, nářadí, hraček ap. Uspořádaní malých výstavek či expozicí s tematickým vlastivědným zaměřením, staré knihy a tiskoviny, pohledy, plakáty, dobové fotografie
      a pod.
      Od 15 let BCK .*(
    7. Zpracování vlastivědné studie regionu
      podrobné zmapování místopisné, historiografické, folklorní atp., situace vymezeného regionu, obce či městské čtvrti.
    8. Navázání zahraničních partnerství
      navazování pravidelných partnerských vztahů zejména v příhraničních oblastech se Slovenskem, Polskem, Německem a Rakouskem, společná výměna a budování nových turistických možností a vzájemného poznávání s našimi partery v Evropské unii – společná a vzájemná pomoc při péči o památky v oblastech kde v minulosti docházelo k největší devastaci a zničení kulturních hodnot. Obnova tradičních poutí a lidových slavností atp.

    *( .Účastníci – věkové kategorie:
    Jednotlivci – věkové kategorie (ABCK)
    A Děti do 15 let B mládež 15 – 18 let C dospělí 18 – 100 let
    K Kolektivy – družiny, oddíly, party, spolky, občanská sdružení i další NNO. Pro objektivní hodnocení jim bude přiřazena věková kategorie podle věkového průměru všech členů kolektivu.

    Organizace: soutěž bude probíhat od 1.května 2006 do 30. září 2007.
    Hodnocení bude provádět celostátní hodnotící komise po předběžném posouzení regionálních komisí podle přínosu v následujících čtyřech oblastech:

    1. společenská,
    2. odborná,
    3. výchovná,
    4. ekonomická.

    #mavlast

    Soutěž „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň“ je určena pro všechny, kdo se snaží dobrovolnicky: Má vlast

    • pečovat o nějakou památku, případně ji propagovat,
    • zachovávat kulturní dědictví a podporovat tradice,
    • při péči o výše zmíněné navazují zahraniční partnerství.

    Soutěž je ušitá přímo na tělo organizacím dětí a mládeže. Už nejmladší členové se mohou zúčastnit některých soutěžních kategorií, pro kolektivy to mohou být zajímavé možnosti k obohacení programu celého oddílového roku nebo tábora.

    Soutěž vyhlašuje již tradičně Památková komora ČR spolu s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) a dalšími subjekty.

    Bližší podrobnosti o aktuálním ročníku soutěže a jednotlivých kategoriích najdete na stránce www.adam.cz/mavlast, kde je také možno stáhnout si přihlášku.


    #mavlast

    Autor