Po Karlu IV. další titul edice Největší Češi pro děti a mládež i rodiče: Tomáš Garrigue MasarykPojďte s námi poznávat Masaryka!, jako by vybízela obálka nové knihy autorky a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Štíhlý obrýlený muž povědomé tváře na ní kráčí špalírem lidí, kteří mu vzdávají hold, někteří s červeno-modro-bílými vlaječkami v rukou. Hrdina bohatě ilustrované knížky, nazvané prostě Tomáš Garrigue Masaryk, pevným krokem odhodlaně rázuje v ústrety čtenářům – díky zmíněnému edičnímu počinu nakladatelství Práh vůbec poprvé hlavně těm dětským.

    Rozevřená kniha svou pestrostí připomene dobové novinyPrávě proto na nejednom z obrázků, hojně oživujících dramatický děj, ulétne sem tam od úst různých postav a postaviček i nějaká ta komiksová „bublina“. Knížka by totiž podle záměrů jejích tvůrců měla přiblížit „nevšedně zpracovaný životní příběh nevšedního muže“ malým čtenářům formou, která je jim blízká. „Tohle je vlastně první seznámení, takové přátelské, vstřícné a odlehčené,“ podotkla na tiskové konferenci konané 8. listopadu 2006 autorka.

    Společně s nakladatelem Martinem Vopěnkou, který publikaci redigoval, ji představili v Michnově paláci v areálu Tyršova domu na pražském Újezdě. Setkání s pozvanými hosty a novináři jim tam umožnila Česká obec sokolská; na tiskovou konferenci zavítal ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra, náměstek ministryně školství Petr Špirhanzl, plukovník Václav Straka z Československé obce legionářské, zástupci Junáku, Masarykova ústavu a jiní.

    Zprava: ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra, autorka a ilustrátorka Renáta Fučíková a nakladatel Martin Vopěnka na tiskové konferenciUdálost, při níž se nová kniha o TGM představila veřejnosti, záměrně nebyla označována za takzvaný křest. Ale kdyby jím byla, kmotrem knížky by se stal Alexandr Vondra. Ten také kvitoval, že knižní novinku nemusí ničím polévat, neboť to považuje tak trochu za „barbarství“. Druhou radost mu pak udělal holý fakt, že je knížka na světě. „Myslím, že dostáváme do rukou něco, co českému národu v zásadě velice schází. My tu máme buď zidealizovaný obrázek tatíčka Masaryka v Herbenových a starších knihách ve formě, která je myslím mladé generaci absolutně nepochopitelná, nebo různé kritické studie. Ale schází tu nějaký fundament, který by byl skutečně přístupný mladým lidem, a zejména malým dětem,“ rozvedl ministr.

    Pohled do sálu Michnova paláceV letmé vzpomínce na své působení v USA upozornil, že publikací o lidech, jakými byli George Washington či Abraham Lincoln, je ve Státech mnoho, a že děti se tam tudíž mohou už od útlého věku seznamovat s tím, kde jsou kořeny jejich státnosti a národa. Alexandr Vondra má zato, že v naší společnosti se projevuje tendence buď vytvářet si různé mýty, nebo sebe sama nějakým způsobem „shazovat“. Právě proto se – i jako otec tří dětí – zaradoval, když knížku Renáty Fučíkové dostal do ruky. „Každopádně je to něco, co tady nesmírně scházelo – nejenom posledních patnáct let, ale posledních padesát, šedesát let,“ shrnul svůj dojem ministr. Autorce závěrem krátkého proslovu pogratuloval a popřál hodně energie a chuti do práce, která je „nesmírně potřebná a dobře udělaná“.

    Renáta Fučíková se přítomným přiznala ke svému dvojímu zaleknutí, které zrod knihy Tomáš Garrigue Masaryk jako by ohraničovalo: když ji nakladatel vyzval ke zpracování tak nesnadného tématu a když pak viděla na obálce hotové knihy pod prezidentovým jménem jméno své. „Myslím, že je to veliká odvaha – ale jinak to nejde, autor pod názvem musí být podepsán, aby zároveň dokázal svou odpovědnost za titul. A dneska musím říct, že jsem panu nakladateli vděčná, že mi nasadil laťku takhle vysoko,“ dodala autorka.

    Renáta Fučíková při autogramiádě knihy o TGM„Snažila jsem se, seč jsem mohla, aby z té knihy měly co nejvíce především děti, které dokážou samostatně číst,“ poznamenala Renáta Fučíková. Dodala, že knížka je určena pro děti zhruba od deseti let, které si už mohou troufnout pročítat se knihou samy, bez pomoci rodičů. Podle ní nejsou v textu žádná cizí a těžko pochopitelná slova; i politiku se snažila vysvětlit dětem dnešní, soudobou a snadno srozumitelnou češtinou.
    Renáta Fučíková při autogramiádě knihy o TGMAutorka věří, že rodiče, kteří knížku Tomáš Garrigue Masaryk dětem koupí – třeba k Vánocům pod stromeček – se do ní nejdřív začtou sami. „Protože vím ze své zkušenosti z práce nad knihou, jak mě Masarykovy osudy zaujaly – a jak jsem zjistila, jak o něm skoro nic nevím… Naše generace dnešních čtyřicátníků je opravdu strašně ochuzena: trpěli jsme totalitním informačním vakuem. A některé detaily (ze života TGM), které zaujaly mě, zaujmou, myslím, i dospělé čtenáře,“ soudí Renáta Fučíková.

    Intenzivní práci na knize věnovala celé letošní léto, respektive čas od května do půlky října. Jak řekla, kromě odborného poradce posuzoval dílo také její syn, patřící do takzvané cílové skupiny čtenářů, jimž je kniha určena především.
    Autorka měla možnost si již vyzkoušet i odezvu knížky ve škole, když věnovala jeden výtisk učiteli, který jejího syna učí. „Z knihy předčítal při hodinách vlastivědy – a děti už přicházejí domů s informacemi o prezidentovi. Takže si myslím, že ta kniha by opravdu mohla pomoci při výuce, protože je napsaná tak, aby nepůsobila jako učebnice a děti neodrazovala.“


    Ilustrátorka Renáta Fučíková (1964) za svou dosavadní tvorbu obdržela řadu prestižních cen z celého světa. Kromě jiného byla v roce 1998 zapsána na čestnou listinu IBBY při UNESCO, v roce 1999 získala první cenu Bienále ilustrací v Teheránu a také několik ocenění Zlatá stuha za původní českou tvorbu pro děti a mládež.

    Autor