Obálka Archy č. 1/2007Když si prokliknete na přehled témat a uzávěrek příspěvků jednotlivých čísel letošního ročníku Archy, snadno zjistíte, čeho se její první číslo tematicky týká. O pracovních záměrech v něm kupříkladu hovoří Martin Paclík, náčelník Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ) letos chystané v Třešti na Jihlavsku, národní koordinátorka evropské kampaně Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní Kateřina Zezulková i předseda České rady dětí a mládeže Pavel Trantina. Také z řady dalších příspěvků vysvítá, z jak pestré palety plánů – tu více, tu méně vzdálených – si dětské a mládežnické spolky svoji budoucnost malují. A protože je druhý měsíc roku 2007 za námi, některé z těchto plánů už stihly i naplnit…

    „Usmívám se nad kluky, kteří mají svůj oddíl a snaží se naučit sami postavit tee-pee už od jara, protože by jim v létě na táboře spadlo na hlavu. Fandím malým požárníkům, kteří se perou s těžkou koncovkou, jen aby ji na konci správně zapojili, a mohli tak proudem vody shodit vzdálenou plechovku. Vyhnala bych všechny děti každý den ven. Pryč od televize, videa, počítačů. Ať utečou z gaučů, pohovek a čtyř stěn. Jen tak zažijí opravdová dobrodružství a skutečná přátelství,“ napsala Marie Molková v úvodníku nazvaném Opravdový jackpot. Ještě než se do něj začtete, můžete si na vnitřní straně přední obálky prohlédnout snímek Ivo Skočka ve Fotogalerii Archy. Je z prostředí valašskomeziříčského Klubu deskových her Vrtule; proč by ale nemohla být v Arše příště zdařilá fotografie třeba od vás, z vašeho sdružení, oddílu či družiny? Stačí nám ji poslat…

    „Jednička“ Archy upozorňuje mj. na odstartovanou hudební soutěž Kam-Paň Song a povzbuzuje hudebně nadané amatéry, aby v ní zkusili své štěstí. Kromě šance poměřit si s druhými své schopnosti se soutěžícím nabízejí zajímavé ceny. Posuďte sami: víkend v Berlíně, možnost zahrát si coby „předskokani“ hudební kapely nebo pár hodin strávených v nahrávacím studiu… Cena Přístav je, jak už mnozí z vás asi vědí, z trochu jiného soudku, respektive láhve. Dekorační láhev s upomínkovým „trosečnickým“ vzkazem uvnitř představuje ocenění, které Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) každoročně uděluje zástupcům veřejné správy na místní a regionální úrovni za významnou podporu mimoškolní činnosti a zásadní přispění k jejímu rozvoji. Že znáte vhodného adepta či adeptku? Tak si svůj tip – coby sdružení – nenechávejte jen pro sebe…

    Archa rovněž zevrubně informuje o účasti ČRDM a některých jejích členských spolků na brněnských veletrzích cestování GO a Regiontour i o neformálním setkání předsedy ČRDM se zástupci krajských rad mládeže tamtéž. Referuje také o mimořádném Valném shromážděné ČRDM, o tom, že Rada převzala patronaci na „adoptovaným“ třináctiletým chlapcem z Indie, a sloupkem šéfa pracovní skupiny „Stát“ při ČRDM Tomáše Novotného o návštěvě reprezentantů Rady u „zelené“ ministryně školství.

    Hnutí Brontosaurus nabízí zájemcům účast ve svých umělecko-ekologických soutěžích Společná cesta člověka a přírody a Ekofór 2007; s Asociací TOM si můžete udělat čtenářský Tříkrálový výšlap na Okoř a dočtete se i o turnaji ve hře Iglu Pop, pořádané již jmenovaným Klubem deskových her Vrtule.

    Tisková zpráva sdružení Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu popisuje desetidenní cestu skupiny středoškolských studentů do Izraele, kde se rozhodli v rámci projektu „Zapomenutí“ vypátrat a vyzpovídat československé veterány II. světové války a občany přeživší holocaust (Čeští studenti hovořili v Izraeli se „zmizelými sousedy“). YMCA v ČR do Archy přispěla článkem o TenSingu – své aktivitě opřené o amatérskou hudebně-sociální zálibu teenagerů – a sdružení Pionýr textem pojednávajícím o Ledové Praze 2007. Při této akci se (hlavně pro tisíce mimopražských dětí) během pololetních prázdnin otevřely dveře muzeí, památkových objektů a dalších zajímavých míst souvisejících s minulostí i přítomností hlavního města. Archa přináší i základní informace o přípravě poselství pro summit mládeže v Římě, představuje čtenářům KUFR (neboli Klub Úplně Fantastické Rekreace) a nabízí rozhovor s novým šéfredaktorem časopisu Folklor, vydávaného Folklorním sdružením ČR.

    Zadní strana obálky přináší redakčně upravené a krácené zprávy ze sdružení, odkazující na jejich původní verzi na Adamu. Takto pojatá poslední stránka Archy vychází z předpokladu, že skupiny čtenářů tištěného zpravodaje a internetového serveru nejsou povětšinou totožné, což naznačil i malý průzkum, který si redakční centrum Kanceláře ČRDM v tomto ohledu udělalo mezi účastníky loňské CVVZ v Ostravě.

    Archa č.1/2007 k nahlédnutí ve formátu pdf

    Autor