Čeští a izraelští studenti na VltavěDo Čech zavítala skupina deseti mladých lidí z Izraele. Přijali pozvání českobudějovické formace zapojené do Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu. Budějovičtí studenti Izrael navštívili v prosinci loňského roku – a nyní zase na oplátku přivítali své hostitele v České republice.

    Ve dnech 24. až 31. července přijeli izraelští studenti navštívit české přátele a strávili zde velmi zajímavý týden. Nejdříve si po příjezdu prohlédli Prahu. Kromě známých památek navštívili Židovské město a Židovské muzeum. Průvodkyní jim byly paní Eva Seemanová z Židovské obce a Lucie Kubelová s Barborou Jeslínkovou z Ceny vévody z Edinburghu. Potom se na zbytek svého pobytu přesunuli na jih Čech, kde se svými českými kolegy podnikli expedici v podobě třídenního splutí Vltavy. Jeden z večerů na řece byl pojat jako prezentace izraelské kultury s ochutnávkou tradičních jídel. Hosté si také prohlédli České Budějovice včetně exkurze v pivovaru Samson a navštívili zámek na Hluboké. „Jsme velmi rádi, že za námi naši izraelští přátelé přijeli a mohli jsme jim oplatit velmi vřelé přijetí. Doufáme, že se brzy do Izraele vrátíme“ říká Vladimír Kojan, učitel dějepisu na českobudějovickém Gymnáziu J. V. Jirsíka, který za celou akci stojí.

    Jedenáct studentů z Českých Budějovic navštívilo Izrael v prosinci 2006. V rámci projektu Zmizelí sousedé. se s pomocí českého velvyslanectví setkali s 33 bývalými občany Československa, kteří přežili holocaust a po válce emigrovali do Izraele. Jejich výpovědi zapsali a některé nahráli.
    Čeští studenti podnikli v Izraeli také čtyřdenní expedici v Negevské poušti. Po celý jejich pobyt se o ně starali účastníci Izraeli Youth Award, mezinárodního Programu pro mládež, do něhož jsou studenti zapojeni a který v České republice funguje pod názvem Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu.


    Cena vévody z Edinburghu je dobrovolný nesoutěžní program, který pomáhá mladým od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas. Program založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Od té doby se do něj zapojilo na 6 milionů mladých lidí ve více než 110 zemích světa. V České republice se Ceně říká EDIE a od roku 1993 funguje téměř ve třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno přes 400 mladých lidí. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit britský princ Edward, nejmladší syn vévody Philipa.

    Autor