Setkání s veteránem Velké vlastenecké válkySkupina 19 studentů a absolventů českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka odjela do Ruska, aby se setkala s pamětníky blokády Leningradu. Podstatnou část svého pobytu strávili studenti, kteří jsou účastníky mezinárodního Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Edie), se svými kolegy – účastníky ruského ekvivalentu Programu, Award Rossija. Celá cesta byla z větší části financována programem Mládež pro Evropu.

    Takové to tehdy bylo...Studenti z Českých Budějovic první část svého pobytu v Rusku strávili v Petrohradu. Zde věnovali celý den zpovídání těch, kteří přežili blokádu Leningradu během 2. světové války nebo se do války jako vojáci Rudé armády aktivně zapojili. Setkání pomohl zprostředkovat Generální konzulát České republiky v Petrohradu. Některé výpovědi byly zapsány a natočeny. „Jsem přesvědčen, že této kapitole dějin není v našich učebnicích věnován dostatek prostoru, a my se alespoň takto snažíme zvýšit povědomí lidí o tragédiích války,“ říká Vladimír Kojan, učitel dějepisu a vedoucí Programu EDIE.

    Na karelském jezeřeBěhem druhé části cesty zamířili studenti na sever do Karélie. Nejprve se v Petrozavodsku setkali s účastníky ruské Ceny, které se tam říká Award Rossija, poté odjeli do karelských lesů, kde čtyři dny plnili podmínky expedice, jednoho z oborů Programu. Ze své základny na břehu jezera Tumasozero každý den vyjížděli na lodích či vycházeli za poznáním okolní přírody. Stopy medvědů, vlků a losů byly běžnou součástí putování. Mladí lidé měli také příležitost navštívit setkání účastníků Award Rossija z celé Karélie, přítomnost Čechů neunikla pozornosti karelského rádia a televize.

    Celý projekt navazuje na předchozí aktivity českobudějovických studentů. V prosinci minulého roku v Izraeli zpovídali československé veterány 2. světové války, kteří přežili holocaust. Tato cesta proběhla díky spolupráci české a izraelské Ceny vévody z Edinburghu. Prvním krokem však bylo zapojení gymnazistů do celostátního projektu Zmizelí sousedé, během něhož pátrali po osudech židovských dětí z Českých Budějovic během války. Výsledky projektu teď putují po USA.

    ———————————————————————————————————————————————— O Programu Cena vévody z Edinburghu
    Cena vévody z Edinburghu je dobrovolný nesoutěžní program, který pomáhá mladým od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas. Program založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Od té doby se do něj zapojilo na 6 milionů mladých lidí ve více než 110 zemích světa. V České republice se Ceně říká EDIE a od roku 1993 funguje téměř ve třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno přes 400 mladých lidí. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit britský princ Edward, nejmladší syn vévody Philipa.

    Autor