Na tiskové konferenci Pionýra ke čtvrtému ročníku kampaně Opravdu dobrý tábor: zprava Monika Serbusová, Jakub Kořínek a Jiří LetNa zhruba každém dvacátém ze čtyř stovek pionýrských letních táborů, jichž se každoročně účastní kolem 20 000 dětí, budou letos častěji než dříve slyšet cizí jazyky. Společně s českými organizátory a běžným táborovým osazenstvem se letních aktivit Pionýra totiž zúčastní i vedoucí ze zahraničí, především z evropských zemí. Táborovou atmosféru by na dvacítce vytipovaných míst navíc měly zažít i děti z dětských domovů. Na tiskové konferenci k zahájení čtvrtého ročníku kampaně Opravdu dobrý tábor, konané 10. dubna 2008 v Praze, o tom informovali zástupci sdružení Pionýr.

    Jakub Kořínek: Opravdu dobrý tábor má kvalifikované vedení, zajímavý program, je bezpečný, je ve vhodných prostorách, je zdravotně zabezpečený, má dostatek informací pro všechny, rozvíjí osobnost účastníka a má důvěryhodného pořadatele. „Hlavním cílem kampaně je pomoci rodičům při výběru letních táborů – tím, že jim dáváme obecné informace o tom, podle jakých kritérií vybírat, jak poznat, že tábor je kvalitní – a naopak, jak poznat, že je třeba zbystřit a dát si pozor,“ zobecnil koordinátor projektu Jakub Kořínek. Jedním z prvních varovných signálů rodičům mohou být podle něj třeba problémy se získáváním požadovaných informací od pořadatelů nebo fakt, že konání tábora nenahlásili hygienické stanici. Rady rodičům, zformulované do zásad tzv. Osmera dobrého tábora, lze kromě jiného nalézt na internetových stránkách Nový znak sdružení Pionýr, vycházející z dosud oblíbeného loga vlaštovky.kampaně www.dobrytabor.cz.

    Vedle zmíněné osvětové části nabízí Pionýr i své tábory. „Netvrdíme, že jsme jediní, kdo pořádá kvalitní tábory – těch je samozřejmě řada – ale ty naše jsou jedny z nich. Jsou kvalitní, mají tradici, a proto je nabízíme s klidnou duší rodičům, hledajícím tábory, které jsou opravdu dobré,“ dodal Jakub Kořínek. Pionýrské letní aktivity mají letos zpestřit dva přidružené projekty, nazvané Parťáci a Návštěvník.

    První z nich se týká začleňování dětí z dětských domovů, zařízení typu Klokánek, případně zařízení pro děti cizinců do dětských kolektivů tzv. většinové populace. „V této oblasti někdy dochází ke komercionalizaci táborové činnosti v tom smyslu, že se vydává za integraci dětí, přestože ta může úspěšně probíhat jen v malých kolektivech. O projektu Parťáci, zaměřeném na integraci dětí z dětských domovů do táborových kolektivů, hovořil místopředseda Pionýra Martin Bělohlávek.Když někdo (ale) nabídne kapacity poloviny nebo tří čtvrtin tábora třeba dětskému domovu, tak jistě splní rekreační funkci – kterou jeho tábor nesporně má – nicméně funkci integrační nikoli,“ míní místopředseda Pionýra Martin Bělohlávek. Objasnil, že děti z dětských domovů si na takovém táboře vytvoří svoji komunitu a nedojde ke kýžené integraci a navázání nových přátelství. Proto by v případě každého z vybrané dvacítky pionýrských táborů neměl počet jeho účastníků z dětských domovů přesáhnout čtyři. „Řada našich pionýrských skupin a táborů s dětmi z dětských domovů pracovala už dřív – a dělají to pochopitelně i jiná sdružení – nicméně v tom charakteru a v tom rozvrstvení, které nabízíme v letošním roce, je to novum,“ dodal Martin Bělohlávek.

    Projekt nazvaný Návštěvníci má na starosti zahraniční tajemník Pionýra Jiří Let.Přípravy projektu Návštěvník začaly podle zahraničního tajemníka Pionýra Jiřího Leta loni. Proběhla jeho zkouška a letos byl zaveden. Na dvě desítky letních táborů přijedou vypomáhat vedoucí z ciziny (Pionýr je členem mezinárodní organizace IFM-SEI, International Falcon Movement – Socialist Educational International, pozn.). Na táboře (ilustrační foto archiv sdružení Pionýr)„Svou účastí by měli do běžného táborového života vnést prvek zahraniční činnosti, aby děti měly možnost se potkat s ´nějakým cizincem´ v neformálním prostředí po dobu celého tábora, popřípadě si zdokonalit cizí jazyk, kterým jednotlivé děti mluví. A zároveň jde o to, aby tradiční činnost, která probíhá na letních táborech v České republice, byla obohacena i o další prvky, které třeba u nás nejsou natolik běžné, a v jiných zemích je používají. A naopak: pro zahraničního vedoucího to zase bude příležitost se naučit, jak se tábory dělají v Čechách,“ vyložil podstatu projektu Jiří Let. Pionýrští vedoucí jezdí na mezinárodní školení, semináře a výměnu zkušeností. Jako příklad uvedl Jiří Let týdenní studijní pobyt osmi vedoucích v Rakousku, plánovaný na počátek května; tématem budou interkulturní projekty a jejich použití během letní činnosti.

    Na táboře (ilustrační foto archiv sdružení Pionýr)Kromě internetových stránek kampaně Opravdu dobrý tábor mohou zájemci o danou problematiku získat informace také telefonicky či e-mailem. Existují i tzv. mobilní poradny, hlavně v rámci pionýrských expozic na Bambiriádě . V Praze budou tři mobilní poradny aktuálně k dispozici 16. dubna 2008 od 11 do 18 hod., a to v prostorách stanice metra Ládví, na Kubánském náměstí a u nákupního centra Eden, informoval David Urban z Pražské organizace Pionýra.

    Autor