Z vernisáže výstavy Poslanci a poslankyně, které vyčerpá náročná schůze či parlamentní půtky, mají až do 15. května 2008 možnost relaxovat a přijít na jiné myšlenky ve sněmovních kuloárech okrášlených výtvarnými pracemi dětí z dětských domovů. Vznášejí se tam barevní motýli, tyčí se socha Země a v mandalách na ochozech mohou spolu s jejich tvůrci hledat živly okolo nás i v nás… Expozice nazvaná Jedenáct let na cestě je ohlédnutím za činností občanského sdružení Letní dům, jehož aktivity jsou založeny na výchově a léčbě uměním. Nad výstavou převzal záštitu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal.

    Kuloáry Poslanecké sněmovny krátce před otevřením výstavy Letního domuMalby, sochy a fotografie, vystavené v obou patrech kuloárů i v jeho přízemí, nabízejí možnost nahlédnout do dnů, které s Letním domem prožívají děti a mladí lidé z dětských domovů v Písku, Radeníně a Krompachu. Otevření výstavy Letního domu v Poslanecké sněmovně moderoval herec (a místopředseda zmíněného občanského sdružení) Petr Vacek (vlevo), vpravo Jiří Kokrda.Díla vznikla na sociálně rehabilitačních pobytech – například postavy v životní velikosti, stojící v přízemí, vděčí za svůj zrod pobytu Staň se obrazem (2005). Doplňují je autoportréty a fotografické portréty dětí. Celé přízemí je vlastně koncipováno tak, že obsahuje obrazy dětí, které buď malovaly samy sebe, nebo jednotlivé postavy. V prvním patře jsou naproti tomu k vidění malby společné – mandaly, vyjadřující spojení čtyř živlů: ohně, vody, vzduchu a země. Druhé patro pak prezentuje pět řad obrazů, zachycujících průřez výtvarným vývojem pěti vybraných dětí, a také fotografie z různých komunitních akcí.

    Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy „Nejstarší obrázek je z roku 1998. Asi si dovedete představit, že ten človíček, který ho před lety maloval, už dnes vypadá třeba jako jeden z nás, už je z něj dospělý muž nebo dospělá žena. A po celou tu dobu se snažíme dětem pomáhat na jejich – mnohdy složité – cestě životem. Pokoušíme se o to pomocí malování, tvořením, a proto vznikla tato výstava,“ řekl na její vernisáži 14. dubna ředitel Letního domu Cyril Zákora.

    Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy Za to, že příslovečnou káru zmíněného občanského sdružení táhne dál, poděkoval jemu a jeho týmu „otec zakladatel“ Jiří Kokrda. „Myslím, že je s tím spojeno mnoho starostí a práce, která je bohužel ještě pořád – možná, že i naší chybou – někde na okraji. Stát, který dotuje dětské domovy, vynakládá velmi mnoho peněz už na to, aby mohly fungovat, a přesto Letní dům dělá něco, co si dětské domovy ne úplně vždycky mohou dovolit. A protože jde o tak okrajovou činnost, ne vždycky se nám daří ji všude prosadit a ne vždycky se nám daří na ni získávat prostředky. Tato výstava se koná na půdě, kde lidé rozhodují o finančních prostředcích. Doufám, že se tady snad zastaví a budou vnímat tuhle práci jako důležitou,“ dodal Jiří Kokrda.

    Dr. Libor Ovečka čte na vernisáži výstavy Letního domu v kuloárech Poslanecké sněmovny proslov, který pro tuto příležitost napsala doc. PhDr. Mireia Ryšková, ThD. Otevření expozice, k jehož důstojnému rázu přispělo i vystoupení hudebního souboru dětí z Dětského domova v Písku, přivítala předsedkyně Letního domu doc. PhDr. Mireia Ryšková Th.D. Vernisáže se však nemohla zúčastnit, a tak její proslov přečetl příznivec sdružení Dr. Libor Ovečka. Děti z Dětského domova v Písku zahrály a zazpívaly dvě renesanční písně.„Každý, kdo měl možnost se setkat s Letním domem a jeho aktivitami, ví, že hra a tvoření jsou důležitými principy jeho činnosti… Jsou hrozně důležité k tomu, aby člověk překročil své zábrany, které každý z nás někde má – nejčastěji v přesvědčení, že on nic neumí, že se k ničemu nehodí, že je k ničemu, protože ostatní jsou mnohem lepší – a s odvahou se nechal vést svou vnitřní hudbou, rytmem, barvami a tóny, barvami své duše. To, co vznikne, nemusí být dílo mistrovské ve směru akademického umění, vrcholu malířství, hudebního či divadelního umění, poezie či umělecké prózy. A přesto to může být dílo dokonalé – tou dokonalostí, která je přiměřená naší odvaze, hloubce naší duše a radosti srdce,“ napsala Mireia Ryšková.

    Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy Vznik občanského sdružení Letní dům v únoru 1997 byl spojen s předsevzetím zviditelňovat myšlenku, že i státem garantovaný systém ústavní péče o děti a mladé lidi v dětských domovech by měl do svého celku jasně zakomponovat také cílenou Jiří Kokrda (s mikrofonem): Doufám, že se tu poslanci snad zastaví a budou vnímat tuhle práci jako důležitou...výchovně-terapeutickou práci s těmi, kteří ji vzhledem ke své osobní historii potřebují. Letní dům usiluje o trvalé, pozitivní změny v životě dětí a mladých lidí v dětských domovech.Cílem poskytovaných služeb je posílení souboru psychosociálních schopností a praktických dovedností, které mladým lidem po ukončení ústavní výchovy umožní adaptovaný a plynulý přechod do samostatného života. Jedná se zejména o schopnost prakticky se o sebe postarat, psychickou vyrovnanost, komunikační dovednosti a tvořivost.

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor