Obálka Archy č. 6/2008…„S opadajícím posametovým entuziasmem přestávala být starost o správu věcí veřejných dominantním tématem a s přicházející konkurencí jiných forem aktivního trávení volného času postupně opadl zájem mladých lidí angažovat se ve správě věcí veřejných. Politicky orientované mládežnické organizace jako naše jsou tak postaveny před úkol tento vývoj reflektovat a přizpůsobit mu svoji aktivitu.“ Citovaná část odpovědi předsedy Politologického klubu Mladých konzervativců Matěje Trávníčka na jednu ze tří anketních otázek časopisu Archa naznačuje, o čem bude v jeho šestém čísle řeč.

    Děti a mládež jako politikum? ptá se téma nové Archy. Do výše zmíněné ankety se rozhodli zapojit svými odpověďmi představitelé jednoho ze tří politicky profilovaných členských sdružení ČRDM (Mladí konzervativci) a jednoho, které členem ČRDM není (Mladí evropští federalisté v ČR). Čtenáři Archy si tak mohou učinit alespoň základní představu o tom, jaké aktivity vyvíjejí a co vlastně mladým lidem tato sdružení nabízejí.

    Snaha podpořit účast mládeže na místním a regionálním životě je smyslem návrhu, s nímž nedávno přišla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní by měli mít možnost volit do obecních zastupitelstev mladí lidé od 16 let. Archa se zpravodajským materiálem vrací k tiskové konferenci, na níž ministryně Stehlíková představením tohoto návrhu otevřela debatu o věkové hranici pro prvovoliče.
    Na pár zajímavých aspektů podobných úvah upozorňuje také Marie Molková – Hromča ve svém úvodníku: „Proč nepozvat na radu naše děti. Nemají tolik znalostí, zkušeností a praxe v oboru. Ale také jim chybí černé klapky na očích, jednají impulzivně, bez přetvářky. Žijí okamžikem, netrápí je mluvnické obraty.“

    Texty projektové manažerky ČRDM pro předsednictví ČR v Radě EU v oblasti mládeže upozorňují na kampaň ministerstva školství s názvem „Evropa mladýma očima“, na webovou stránku, jež v rámci kampaně vznikla, jakož i na veřejnou on-line konferenci o vývoji politik EU v oblasti mládeže.

    Šesté číslo Archy Vás také zve do Brna na veletrhy cestovního ruchu „Go“ a „Regiontour“, připomíná prodloužení uzávěrky vlastivědné soutěže „Má vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň!“ a informuje o startu nového ročníku známé ankety o nejoblíbenějšího učitele či učitelku „Zlatý Ámos“. Čtenáři Archy mají rovněž možnost přečíst si, jak to vypadalo na týdenní pobytové akci s výukou práce na PC pro zrakově postiženou mládež, a to díky článku nevidomého účastníka kurzu Lukáše Hosnedla.

    Rubrika Představujeme přibližuje činnost Občanského sdružení Děti bez hranic. Kdo se do zmíněného spolku zaměřeného na záchranářství hlásí? „Kluk či dívka, kteří nejsou členy žádného sdružení, jsou alespoň elementárně sportovně založení (navštěvují nějaký sportovní kroužek a jsou doma vedeni k nelhostejnosti k okolí. Překvapuje nás, kolik k nám chodí sourozenců, často s sebou pak přivedou i blízké děti ze svého oklí (kamarádi, příbuzní): jejich doporučení je nejlepším zdrojem nových příznivců, naší nejlepší vizitkou,“ načrtl profil typického příznivce „svého“ sdružení předseda Dětí bez hranic Josef Valter.

    Nová Archa se dále ohlíží za pátým ročníkem Pražského jarmarku, na němž mj. ČRDM udělila své ocenění novozélandskému souboru Whakaari, přináší reportáž z říjnového „Festivalu Přípravek Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska“ v Petrovicích na Třebíčsku a zasvěcený článek Michaly K. Rocmanové o obnově Svojsíkovy mohyly ve Štěchovicích. Autorka se podělila se čtenáři o své dojmy z pozoruhodné akce v tomto čísle Archy hned dvakrát – ve druhém případě totiž zavítala na slavnostní otevírání Herberku Ferdinanda Dobrotivého ve Sloupu, kde má základnu Asociace TOM. Tisková zpráva AFS Mezikulturní programy přibližuje 26. září coby Den mezikulturního dialogu. Oznámení Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi zase konstatuje, že projekt „Doduhy“ byl spolu s dalšími českými projekty zaslán Evropské komisi, kde byl jako jediný z ČR nominován na ocenění programů Mládež v akci s interkulturní dimenzí. Pravidelní čtenáři Archy si možná vzpomenou, že koordinátorka Doduhy Alena Čápová byla za tento projekt oceněna cenou Národního dobrovolnického centra Křesadlo 2007 (získala též Duhovou štafetu).


    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 6/2008 prohlédnout ZDE.


    Témata zpravodaje ARCHA v roce 2008:

    Číslo 1 – Dětská sdružení jako záchytný bod (31. 1.)
    Číslo 2 – Děti a média (12. 3.)
    Číslo 3 – Neformální vzdělávání v dětských sdruženích (16. 4.)
    Číslo 4 – Bambiriáda 2008 (9. 6.)
    Číslo 5 – Až se zima zeptá, co jsme dělali v létě… (20. 8.)
    Číslo 6 – Děti a mládež jako politikum? (1. 10.)
    Číslo 7 – Krajské rady dětí a mládeže (4. 11.)
    Číslo 8 – Být malou organizací? (1. 12.)

    (Datum uvedené v závorce je termínem uzávěrky příspěvků pro to které číslo.)

    Autor