Lektorem semináře tematicky zaměřeného na krizovou komunikaci byl zpravodaj Junáka pro komunikaci Roman Šnatora.Pro případ, že v některém organizačním článku dětského sdružení nastane v souvislosti s jeho činností krizová situace, měl by být po ruce jasný stručný scénář, jak ji řešit, a to včetně „horké linky“ s možností okamžité pomoci a rady. Jednou z takových krizových situací přitom může být kromě úrazu s tragickými následky a živelní pohromy i exces v podobě sexuálního zneužití dítěte. Obecný návod, jak postupovat a na co se soustředit, může být v dané chvíli pro vedoucího, jemuž připadne úkol krizi řešit, neocenitelnou pomůckou. Modelový krizový lístek představil účastníkům semináře uspořádaného 18. listopadu 2008 v rámci projektu Nás se to týká lektor Roman Šantora z Junáku – svazu skautů a skautek ČR.

    Krizový lístek pro vedoucí oddílů Junáka má formát vhodný pro jeho časté nošení, například v zápisníku, dokladech nebo peněžence. Autoři krizového lístku stanovili několik oblastí, na něž by se měl dotyčný vedoucí zaměřit: postižené dítě, pachatel, ostatní děti v oddíle, rodiče postiženého dítěte a ostatních dětí, dále by měl informovat policii a ústředí své organizace – a zapomenout by pak neměl koneckonců ani na sebe. Lístek velmi úsporným jazykem uvádí, co je zapotřebí v tom kterém směru vykonat, a nabízí základní vodítko i pro zodpovězení otázky, zda (a případně jak) vyrozumět média. „Jsem přesvědčen, že každý vedoucí, který někde pracuje s dětmi, by měl být informován o tom, co dělat, když dojde ke krizové situaci,“ zobecnil Roman Šantora. Během svého vystoupení na semináři poskytl výše zmíněné skautské know-how k eventuálnímu napodobení dalším dětským a mládežnickým spolkům. Je tedy možné, že „Krizový lístek pro vedoucí oddílů Junáka“ se tak stane předobrazem podobné maloformátové skládanky – kartičky, upravené pro univerzální použití v dětských sdruženích, která o ni v rámci projektu Nás se to týká projeví zájem.

    „Myslím si, že pokud dojde v jakémkoliv sdružení dětí a mládeže, v jakémkoliv oddíle, k případu sexuálního zneužívání, tak se to principiálně dotýká všech sdružení,“ podtrhl lektor úvodem. Během zhruba dvouhodinového výkladu pak zevrubně rozebral danou problematiku – tedy s kým a jak by měl vedoucí v případě krize jednat, jaké priority by měl sledovat, co by neměl opomenout i čeho by se měl pokud možno vystříhat, kupříkladu právě ve vztahu k médiím. Pro dokreslení situace nabídl i konkrétní příklady z praxe.

    crdm Ve druhé části semináře se jeho účastníci a účastnice z řad Junáku, Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi a Národního parlamentu dětí a mládeže zaměřili na předložený český překlad „Kodexu chování pro prevenci sexuálního násilí“, vypracovaného a schváleného Bavorským kruhem mládeže v roce 2006. Tento dokument se nyní stal výchozím materiálem pro návrh obdobného kodexu českého – ten by měl být zřejmě o něco stručnější, a hlavně konkrétnější než jeho německá předloha. Návrh kodexu má být představen na třetím semináři projektu Nás se to týká, naplánovaném na 12. prosince 2008, v návaznosti na tradiční setkání představitelů členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM) .

    Projekt Nás se to týká je inspirován zkušeností z Bavorska. Předpokládá mj., že v jednotlivých dětských organizacích se vyškolí koordinátoři a koordinátorky prevence sexuálního násilí na akcích sdružení dětí a mládeže. Ze strany dobrovolníků a vedoucích mládežnických spolků má jít o dlouhodobou systematickou činnost konzultovanou s odborníky.

    Autor