NIDMVíte, kolik dobrovolníků i profesionálů pracujících s dětmi a mladými lidmi ve volném čase v České republice je? Poslední čísla ukazují, že množství těchto lidí přesahuje počet 22 000. A jejich prostřednictvím je oslovováno skoro půl milionu dětí a mladých lidí. K nim všem se obrací projekt s názvem Klíče pro život, který realizuje Národní institut dětí a mládeže společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

    Oněmi „klíči pro život“ jsou dovednosti, znalosti a postoje – klíčové kompetence – vedoucích, vychovatelů a pedagogů, kteří právě působí v oblasti volného času – odborně v neformální výchově a vzdělávání. A skrze ně se stávají „klíči k budoucnosti“ i pro děti a mladé lidi, jimž se věnují. Projekt je spolufinancování Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky ve výši 240 mil. Kč.

    Vybraní zástupci z více než 6 000 organizací pro volný čas se setkali dne 21. 10. 2009 v Centru Mariapoli v Praze-Vinoři na celonárodní konferenci s vedením MŠMT i s garanty jednotlivých částí projektu. Toto setkání se zároveň stalo veřejným zahájením projektu Klíče pro život.

    Získají vedoucí skautů bakalářský titul?
    Co se vlastně bude dít díky tomuto projektu? Proběhnou rozsáhlé výzkumy, které ukážou, jak se cítí a co si myslí děti a mladí lidé dnes o svém životě i jeho perspektivě nebo jaký mají žebříček hodnot. Klíče pro život: Budou moci časem získat bakalářský titul třeba vedoucí skautů? (Foto Pavel Drábek)Vedoucí oddílu nebo zájmového kroužku by podle návrhů zástupců projektu Klíče pro život mohl po letech úspěšné práce s dětmi získat dokonce i titul bakalář, pokud obstojí před hodnotící komisí. Takový vstřícný krok by jistě uvítaly i jiné rezorty, marně zatím po této možnosti prahnou například lidé pracující ve zdravotnictví jako dobrovolníci. Tuto možnost budou mít i vychovatelé z družin, vedoucí kroužků, dobrovolníci, vedoucí skautů, pionýrů, hasičů a další lidé, kteří se věnují dětem a mladým lidem ve volném čase.

    Dalším pokrokem v rámci zájmového a neformálního vzdělávání bude i samotná široká nabídka vzdělávacích seminářů a kurzů, včetně moderních e-lerningových forem výuky pro pracovníky s dětmi a mladými lidmi. Projekt Klíče pro život nabízí vzdělávání s ohledem na pracovní vytížení jednotlivců. Některé kurzy už jsou teď plné, a to projekt začal teprve v dubnu tohoto roku.
    Neformální konference projektu Klíče pro život nabídla mimo výměny informací premiérově spot, který natočili studenti navštěvující kroužek mediální výchovy v Praze 6. Ve spotu vzpomínají na své mimoškolní aktivity v dětství Martha Issová, Jiří Lábus, Jaroslav Hutka, Jiří Grygar, Ondřej Liška, Marek Eben a Ivan Mládek.


    Klíče pro život
    vzdělávací projekt Klíče pro život Projekt Klíče pro život podporuje rozvoj toho, čemu odborné pedagogické kruhy v současné době říkají klíčové kompetence, v tomto případě v zájmovém a neformálním vzdělávání. Zjednodušeně řečeno se jedná o soubor znalostí a dovedností, které jsou potřebné k vykonávání nějaké činnosti. Hlavními postavami projektu se stali ti, kteří pracují s dětmi a mladými lidmi v rámci jejich volného času v organizacích z celé České republiky: střediska volného času (SVČ), školní družiny (ŠD) a kluby (ŠK) a nestátní neziskové organizace (NNO).
    Projekt intenzivně podporuje celoživotní vzdělávání pracovníků s dětmi a mládeží a zkvalitňuje systém pro udržitelný rozvoj zájmového a neformální ho vzdělávání. Jednotlivé aktivity projektu jsou řízeny odbornými garanty, kteří mimo jiné pomáhají identifikovat a specifikovat přednosti i problémy práce v oblasti zájmového a neformálního vzdělávání. Snahou všech, kteří se podílejí na projektu Klíče pro život je popularizace a celkové zvýšení povědomí veřejnosti o práci s dětmi a mladými lidmi. Webové stránky projektu www.kliceprozivot.cz nabízejí svým čtenářům a spolupracovníkům v České republice strukturovaný přístup k informacím o průběhu jednotlivých aktivit a také možnosti aktivní ho zapojení do projektu.
    Právě na tomto projektu se ukazuje, že Evropská unie má skutečné porozumění pro smysluplné projekty v podobných zemích, jako je naše. Projekt Klíče pro život byl podpořen částkou 240 000 000 Kč. Příjemcem a odborným garantem je sice MŠMT, ale tvůrcem projektu a také jeho realizátorem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT (ve zkratce NIDM). Projekt byl zahájen v dubnu 2009. Termín ukončení je únor 2013.

    Školská zařízení pro zájmové vzdělávání (2007 – 2008):
    Počet dětí a mládeže v ČR (6 – 26 let) 2 608 743
    Celkem zařízení a organizací 6 851
    Celkem pedagogických pracovníků 22 000

    Střediska volného času 296
    Počet účastníků v prav. činnostech 230 000
    Školní družiny 4101
    Počet účastníků v prav. činnostech 228 000
    Školní kluby 476
    Počet účastníků v prav. činnostech 38 000
    NNO 65 020
    z toho pracujících s dětmi a mládeží 1 978

    Hlavním cílem projektu je definovat jasné standardy organizací, které budou odrážet jejich kvalitu a specificitu v poskytování zájmového a neformálního vzdělávání. Vytvořené standardy budou dostupné odborné veřejnosti a stanou se podkladem pro návrhy systémových a legislativních změn. Jestliže se podaří takovéto legislativní změny skutečně prosadit, pak budou mít lidé, kteří celý život věnovali práci s dětmi v mimoškolní výchově, otevřenou cestu ke získání bakalářského titulu právě v oboru Pedagogika volného času. A to se týká nejen pracovníků školních družin a klubů, ale i vedoucích skautských oddílů a jiných organizací. Podmínkou je složit zkoušky, které předpisují standardy vznikající v rámci projektu Klíče pro život. Právě tito pracovníci jsou hlavní cílovou skupinou projektu.

    Autor