Folklorní soubor Špindleráček slavil 30 letNa slavnostním setkání se v pohádkově zasněženém Špindlerově Mlýně sešly téměř 4 desítky bývalých i současných lidových muzikantů folklorního souboru Špindleráček (www.spindleracek.webgarden.cz) a jejich rodinných příslušníků . Krkonošské písně si zahrálo hudební těleso složené ze 7 houslistů, 2 basistů, dvou klarinetistů, violistky, harmonikářky a klavíristy.

    Folklorní soubor Špindleráček slavil 30 let Folklorní soubor Špindleráček prvních sedm let po svém vzniku v roce 1972 tančil a zpíval za doprovodu klavíru a harmoniky. V prosince 1979 se v klubovně na špindlerovském sídlišti Bedřichov sešli čtyři houslisté, basista, klarinetista, trumpetista, kterým hudební skladatel Jan Dumek přinesl partitury prvních písní. „Přestože někteří z nás v žádném hudebním seskupení dosud nehráli, s vervou jsme začali zkoušet. I když první setkání mělo spíš seznamovací charakter, už jsme měli první posluchačku. Obyvatelka domu, kde se zkoušelo, si přišla poslechnout, co se to v klubovně, která sloužila především dětem, děje. Věrnou fanynkou Špindleráčku zůstala dodnes,“ vzpomíná na začátky lidové muziky Milan Petrák, který byl se svým tatínkem mezi zakladateli a nyní hraje se Špindleráčkem společně se synem.

    Folklorní soubor Špindleráček slavil 30 let Lidová muzika doprovázela Špindleráček nejen při vystoupeních v Česku, ale také na šesti Europeádách (Evropský festival lidového umění), na festivalu ve Francii, Polsku, Slovensku nebo Nizozemí. Do konce roku ještě muzikanti doprovodí tanečníky a zpěváky například na předvánočních vystoupeních nebo na setkání důchodců v Dolním Lánově. V červenci 2010 se posedmé zúčastní Europeady, kterou bude hostit italské Bolzano.

    Autoři