Obálka Archy č. 7/2009Během tří let dokázal zajistit plán péče o upadající přírodní památku Kudlačena v Beskydech. Vypracovat úspěšný projekt na financování její údržby. A také nadchnout množství mladých lidí, kteří s péčí o tuto vzácnou lokalitu pomohli. Díky tomu tato vzácná rašelinná louka s tůněmi již nezarůstá křovinami a plní svou funkci v krajině. Uvedený příklad mladého ekologického aktivisty Jana Křivonožky, oceněného Cenou Hnutí Brontosaurus, je jen jedním z mnoha, které mohou čtenáři nalézt v letošním sedmém čísle časopisu Archa. Jeho ústřední téma tentokrát zní „Přírodě ku prospěchu“.

    Svým osobitým způsobem ho zpracovala už Marie Molková v úvodním fejetonu „Karetní hra“. Název úvodníku vysvětlují věty, v nichž se zamýšlí nad možnostmi dětí vytvořit si tolik potřebný vztah k přírodě: „Už si asi nechytí raky pod splavem. Nebudou si možná ani psát dopisy s odporně chutnajícím lepidlem ze známky. A možná nebudou trávit první rande na rozpadlé pramici u řeky. Bojím se toho, že okolí je zákonitě ovlivní masovou oblibou SMS, procházkami za super slevou a chytáním bodů do lepšího levelu. Hodně věcí se zvrátit nedá. Ale něco nám ještě v rukou zůstalo. Je to trumf výchovy.“

    A právě o výchově dětí k ochraně přírody v prostředí mládežnických organizací spolu na jiném místě Archy debatují člen výkonného výboru Pavučiny (Sdružení středisek ekologické výchovy) s Vojtěchem Zeiskem – Jezevcem, šéfem ekologického odboru Junáka – svazu skautů a skautek. „Ekologická výchova rozhodně smysl má,“ míní druhý z jmenovaných odborníků. „ Musí se ale začít od malých dětí a jejich vztahu k přírodě. Musíme je vést k pozitivnímu vztahu k přírodě, aby se v ní cítily dobře a snažily se jí neubližovat. Potom přidáš věcné znalosti a ono to půjde.“

    S profilovým tématem ladí i článek „Pekelná – a přece živá voda“, který si všímá aktivit Sdružení Mladých ochránců přírody (SMOP) při vyhledávání, evidenci a údržbě zdrojů pitné vody, text „Natírat a chránit“ o projektu sdružení Arnika na ochranu stromořadí kolem silnic i tisková zpráva ČSOP Kněžice s titulkem „Už čtvrt století pečují o přírodu“, který popisuje pomoc mladých dobrovolníků při kosení a další údržbě luk v přírodní rezervaci v okolí Chaloupek.

    Archa zaznamenala i konání a průběh 31. Valného shromáždění České rady dětí a mládeže, na němž ČRDM přijala do svých řad dvě nová sdružení – AISEC ČR a Společenství harmonie těla a ducha. Avizuje rovněž novinky, které čekají v půli ledna na návštěvníky známých brněnských veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour. V rubrice Ze sdružení se zájemci zase dočtou o 18. ročníku Turisticko-tábornické olympiády, již pořádá Asociace víceúčelových základních organizací technických sportů a činností ČR (AVZO), a o tom, jak tomíci gruntovali na své základně Janov v Jizerských horách.

    I když hlavní zaměření Archy č. 7/2009 je vyloženě ekologické, ve zpravodaji naleznete i dva texty volně odkazující k 20. výročí Sametové revoluce. Jde jednak článek Petra Molky, nazvaný „Proč máme v dávné kronice kresbu kluka s rudým šátkem“, a jednak o „Malou vzpomínku na dobu před Listopadem“ z počítačové klávesnice Miloše Vystrčila, někdejšího hejtmana kraje Vysočina a jednoho z laureátů Ceny ČRDM „Přístav“.
    Do rubriky Ze zahraničí byl zařazen článek Zuzany Holcmanové z ČTU „Kultura, zábava, společnost – moderní Korea“ a reportáž s titulkem „´Faleminderit schum! – Moc děkuji!´ říkají lidé našim vojákům v Kosovu“.


    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 7/2009 prohlédnout ZDE.


    Témata časopisu Archa v roce 2010

    Časopis Archa si v roce 2010 bude všímat následujících témat:

    1. pololetí
    PR management v naší neziskové organizaci
    Spolupráce „dětských“ neziskovek na místní úrovni
    Táborové hry – náměty a praxe
    Bambiriáda 2010 (dvojčíslo)

    2. pololetí
    Tento způsob léta zdá se nám být šťastným…
    Jsme Češi – jak se to pozná?
    Žijeme uměním, tvoříme, skládáme, hrajeme…
    V Evropě jsme doma (+ příloha)

    Pokud budete chtít přispět do tištěného zpravodaje Archa, vydávaného Českou radou dětí a mládeže, věnujte pozornost termínům uzávěrek pro jednotlivá čísla:

    Uzávěrky Archy:
    Uzávěrka příspěvků pro číslo 1 (2010)………………. 22. ledna
    Uzávěrka příspěvků pro číslo 2 ………………………… 26. února
    Uzávěrka příspěvků pro číslo 3 ………………………… 9. dubna
    Uzávěrka příspěvků pro bambiriádní dvojčíslo 4….. 4. června
    Uzávěrka příspěvků pro číslo 5 ………………………… 20. srpna Uzávěrka příspěvků pro číslo 6 ………………………… 17. září Uzávěrka příspěvků pro číslo 7 ………………………… 15. října Uzávěrka příspěvků pro číslo 8 ………………………… 19. listopadu


    Další články s tématem Archa najdete na Adamu.


     

    Autor