Dětský internetový server Alík, na kterém se kluci a děvčata mohou nejen přečíst spoustu zajímavostí, ale i hrát si, luštit nebo si navzájem povídat Dětský server Alík.cz z rodiny iDNES.cz si vysloužil svou aktivitou certifikát, který uděluje Český výbor pro UNICEF za významnou pomoc ve prospěch dětí.

    „Každý pomáhá podle svých možností a žádná pomoc není malá,“ uvedla výkonná ředitelka Českého výboru pro UNICEF, Pavla Gomba na přátelském setkání hlavních sponzorů, mediálních partnerů a příznivců. Právě z jejích rukou převzala děkovný certifikát i zástupkyně média určeného dětem, Alík.cz.

    Dětský internetový server Alíkbyl oceněn Certifikátem UNICEF Server Alík.cz v letošním roce oslaví 10. narozeniny. Návštěvnost Alík.cz v lednu 2010 dosáhla 89 168 reálných uživatelů (zdroj: Netmonitor), server tak porazil o více než 40 000 reálných uživatelů ostatní konkurenční projekty a stále se drží na pozici absolutní jedničky mezi českými dětskými weby.

    Za dobu své existence není jen webem pro nejmenší, ale má své příznivce z řad starších dětí a mládeže, kteří se stávají jeho spolutvůrci. Stále více prostoru dostávají čtenáři z kategorie nad deset let. Ve velké oblibě jsou soutěže o ceny, poradna Alík radí dětem a zpravodajství ze světa dětí – Alíkoviny.

    Radka Páleníková, projektová manažerka serveru, k tomu říká: „Napadlo nás dát dětem šanci zveřejnit v Alíkovinách vlastní články. Kvalita i kvantita příspěvků předčila naše očekávání. Proto jsme grafiku webu upravili tak, aby čtenáři nejzajímavější články skutečně nepřehlédli. Děti se zamýšlejí nad závažnými sociálními problémy, mezi které patří např. rozvod, ztráta blízké osoby, šikana či vztah k postiženým kamarádům. Každý takový zveřejněný článek vyvolá u dětí velmi bouřlivou diskusi. A tak i téma pomoci UNICEF na Haiti přivedlo děti k úvaze, proč pomáhat někomu, kdo žije tak daleko.“

    www.alik.cz
    přináší dětem zábavu, rady a ponaučení. Pro nejmladší jsou připraveny omalovánky, hry, hádanky a pohádky. Starší děti se seznamují a baví s kamarády v klubovnách, dozvídají se zajímavosti nebo si píší ve speciální poště. Své trápení mohou děti anonymně sdělovat v poradně, kde jim odpovídá tým odborných spolupracovníků.

    Dětský fond Organizace spojených národů
    (anglicky United Nations Children’s Fund). Do roku 1953 se nazýval Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci. Z anglického originálu tohoto názvu United Nations International Children’s Emergency Fund vznikla zkratka UNICEF, která se používá dodnes.

    Autor