Obálka sborníku referátů k semináři Sérií přednášek a sborníkem referátů, které si jejich autoři k tematickému semináři připravili, připomněla Liga lesní moudrosti 150 let, jež letos uplynuly od narození Ernesta Thompsona Setona – „Černého vlka“. Jeho osobnost a dílo jsou pro vznik a vývoj výchovného hnutí nazvaného woodcraft, na němž Liga lesní moudrosti stojí, klíčové. Důležité jsou však patrně nejen pro Ligu, jak 17. listopadu 2010 dosvědčila přítomnost zástupců několika dalších organizací (kupř. YMCA, Junák, Asociace TOM, Česká tábornická unie) v přednáškovém sále.

    Fotografie na nástěnkách výmluvně popisovaly cestu, kterou se woodcraft u nás ubírá. (Foto Jiří Majer)Pořadatelé vyzdobili tančírnu „Republika“ pražského paláce YMCA, kde se akce konala, s malebností pro český woodcraft typickou. Indiánské předměty a nástěnky plné pečlivě vybraných fotografií vyprávěly o cestě, kterou se Liga lesní moudrosti ubírá; dobové archiválie pak poukazovaly na spřízněnost woodcraftu s trampským hnutím. Odkaz Černého vlka – pod tímto názvem se seminář uskutečnil – ovšem naplňovaly toho dne zejména fundované, zasvěcené přednášky doplněné dataprojekcí.

    Liga lesní moudrostiŘečníci v nich skenovali „Černého vlka“ a stopu, kterou svým životem zanechal, ze všech možných úhlů pohledu. Názvy alespoň čtyř z tuctu referátů, které na konferenci o slavném spisovateli, přírodovědci a malíři odezněly, snad něco málo napoví: „Vliv osobnosti E. T. Setona na vznik a vývoj hnutí woodcraftu“ (Martin Kupka – Logan), „Setonovo rodiště dnes“ (František Kožíšek – Biminiji), „Grace Gallatin Thompson-Seton a její vliv na vznik woodcrafterského hnutí“ (Aleš Kapica – Keny), „Vliv Setona na hnutí českého trampingu“ (Michael Antony – Tony).

    František Kožíšek - Biminiji při výkladu o Setonově rodišti (foto Jiří Majer)„Podstatou woodcraftu,“ míní jeden z přednášejících František Kožíšek (referát „Smysl woodcraftu – osobní reflexe po 20 letech“), „není zábavné vyplnění volného času nebo okamžiky strávené v dobrém kolektivu – podstatou je sebezdokonalování jedince, osobní růst, stoupání do výšin skutečného lidství, to jest harmonický rozvoj čtyř stran lidské přirozenosti: těla, mysli, ducha a služby. A tu už se dostáváme k prvnímu ze základních kamenů, pilířů, na kterém Seton své hnutí postavil.
    Autor dále pokračuje: „Je to woodcrafterský zákon = to jest víra, že se člověk ke svému skutečnému povznesení, přiblížení se univerzálnímu lidství, musí vzdělávat ve čtyřech směrech: v kráse, pravdě, síle a lásce. Hlavní pořadatelem semináře ke 150. výročí narození Ernesta Thomsona Setona byl Martin Kupka - Logan, který svého času naše woodcraftery vedl. (Foto Jiří Majer)Mnoho systémů se snažilo a snaží povznést člověka. Před Setonem však žádný z nich nepřišel s tak všestranným programem. Na semináři k Setonově výročí. V popředí Aleš Sedláček - Tokaheya, předseda České rady dětí a mládeže a bývalý náčelník Ligy lesní moudrosti (foto Jiří Majer)Všechny se snažily o jednostranný rozvoj těla, ducha nebo služby. I dnes existuje ,mnoho systémů, usilujících o výchovu a povznesení člověka a třeba se i snaží rozvíjet všechny čtyři složky, ale žádné z nich nevede člověka tak důsledně k přírodě. Zde je to Setonovo unikum, které dává Lize lesní moudrosti opodstatnění být samostatnou organizací.“

    Seton je dodnes považován i za jednoho z „otců zakladatelů“ skautingu. Tuto vazbu připomněla bronzová medaile Syrinx za přínos pro skautské hnutí, předaná v paláci YMCA činovnicí Junáka výše citovanému Františku Kožíškovi.Na semináři k Setonově výročí - pohled do publika (foto Jiří Majer)Na semináři k Setonově výročí - pohled do publika (foto Jiří Majer) Ocenění se vztahuje k jeho publikaci „Seton v Praze“ a článkům týkajícím se skautské historie.
    Celodenním seminářem Odkaz Černého vlka Liga lesní moudrosti volně navázala na slavnostní večer uspořádaný před čtyřmi lety k 70. výročí návštěvy Ernesta Thompsona Setona v Praze.

    Autor