V soutěži O klobouk kouzelníka Pokustóna zvítězili malí debrujáři ze Stříbra„Stříbrujáři“ z klubu malých debrujárů ve Stříbře se koncem loňského roku vypravili do Prahy, kde se konalo již třinácté celostátní finále soutěže „O klobouk kouzelníka Pokustóna“. V Praze se nejen neztratili, ale výborně se zapsali do výsledkové listiny.

V soutěži O klobouk kouzelníka Pokustóna zvítězili malí debrujáři ze Stříbra Jedná se o každoročně pořádanou soutěž v předvádění fyzikálních a chemických pokusů s jednoduchými pomůckami, které si během roku ve svých školách připravují jednotlivci nebo dvojice žáků z 6. až 9. ročníků ZŠ a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé republiky. Žáci se pak na podzim utkají ve dvou kolech – školním, které organizují učitelé chemie a fyziky přímo na svých školách a ti nejlepší pak v kole celorepublikovém, jehož pořadatelem je klub AMAVET při Gymnáziu Písnická v Praze.

Asociace malých debrujárů ČR Finále 13. ročníku se zúčastnilo 40 soutěžících, kteří se v 25 soutěžních týmech dvojic či jednotlivců utkali ve fyzikálně-chemickém pokusnickém klání. Stříbrské debrujáry s osvědčenými debrujárskými pokusy reprezentovaly tři dvojice. Stanislava Šůsová a Eliška Dostalová předvedly nejen porotcům a soupeřům, ale i publiku z řad učitelů a studentů pražského gymnázia svoji show „Tři pokusy s balónky“, kde se zabývaly elektrostatikou, tlakem, pružností a dalšími fyzikálními jevy demonstrovatelnými pomocí běžných nafukovacích balónků. Jana Nedvědová a Táňa Masopustová si pohrály s hustotou a při svém vystoupení „Záhadné vodovodní kohoutky“ odhalily publiku tajemství hustoty teplé a studené vody a sirupu a oleje. A třetí dvojice ve složení Veronika Matulková a Amálie Němečková si připravila pro diváky čtyři experimenty s názvem „Oxid uhličitý čaruje s hustotou“ a mimo jiné předvedly, že při troše fyzikálních a chemických znalostí může celé kivi ve vodě plavat.

V soutěži O klobouk kouzelníka Pokustóna zvítězili malí debrujáři ze Stříbra A jak to všechno nakonec dopadlo? Kromě spousty inspirativních pokusů přivezených z různých koutů republiky jsme se, jak už se na podobných soutěžích stává zvykem, setkali s dalšími debrujárskými i nedebrujárskými týmy vedenými například docentem Milanem Rojkem, Dankou Martincovou a dalšími. V soutěži O klobouk kouzelníka Pokustóna zvítězili malí debrujáři ze StříbraVšechna děvčata si z Prahy přivezla čestná uznání, Jana s Táňou se získanými 105 body obsadily 12. místo, Stáňa s Eliškou zabodovaly a se 113 body se umístily osmé a Amálka s Verčou se díky získání 136 bodů staly absolutními vítězkami letošního celostátního finále.

Kromě diplomů za první místo děvčata obdržela také slušivé klobouky kouzelníka Pokustóna, a hlavně pak úžasnou hlavní cenu – čtyřdenní pobyt v Belgii s návštěvou Bruselu a aktivní činností na expediční výzkumné lodi Zeeleeuw (Lvoun) vyplouvající z Ostende s možností zapojit se do výzkumu fauny a flóry v Severním moři.