Štefánikova hvězdárna v PrazeJak vypadá nitro našeho Slunce? Co je za hranicemi sluneční soustavy? Co je to galaxie? A co černá díra … ? Zajímají tě podobné otázky?
    Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. – 8. tříd s názvem Akademie vesmírných cestovatelů. V průběhu setkání, která se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium a další hvězdárny a observatoře…

    Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

    Hvězdárna pro návštěvníky

    nabízí širokou otevírací dobu 6 dní v týdnu po celý rok. Typická doba prohlídky hvězdárny činí cca. 45 minut, v případě nočního pozorování se však může výrazně prodloužit.
    Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků, nebojte se nás navštívit i s malými dětmi.
    Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup.
    Otvírací hodiny v létě 14-19 / 21-23 hod., v září 14 – 18 / 20 – 22 hod., o sobotách a nedělích již od 11 hodin. Od října do března se návštěvní doba krátí, přesné aktuální hodiny zjistíte na: http://www.observatory.cz/oteviraci-doba.html

    Pro větší organizované skupiny je možné sjednat individuální projekci pořadu spojenou s prohlídkou hvězdárny. Návštěva tak obsahuje pořad dle vlastního výběru, možnost diskuse s lektorem (profesionálním astronomem), návštěvu kopulí spojenou s pozorováním a prohlídku výstavy. Závazné rezervace přijímáme v dostatečném předstihu na čísle 257320540.

    Návštěva hvězdárny nabízí:

    * stálou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii, astronomickým přístrojům a fyzice doplněnou interaktivními exponáty, fyzikálními pokusy a multimediálním obsahem.
    * tematickou výstavu v historickém prostoru přízemí budovy
    * pozorování oblohy velkými dalekohledy – probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu. Ve dne se zaměřují na Slunce, po setmění na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopulí s demonstrací práce s přístroji.

    Autor