Třetí červencový týden se ve francouzském Mulhouse konala XV. mezinárodní hasičská olympiáda CTIF a XIX. mezinárodní olympiáda mladých hasičů v disciplínách CTIF.

Soutěžilo se v kategoriích dobrovolní i profesionální hasiči, a to jak v tradičních disciplínách CTIF, tak v požárním sportu. Své místo na soutěžním poli zde měli i mladí hasiči. Z národních výprav 26 států byla naše česká tou největší a startovala ve všech vyhlášených soutěžích a kategoriích.

Ženy - SDH Písková Lhota, klasické disciplíny CTIF (foto archiv SHČMS)V požárním sportu se do bojů o olympijské kovy pustilo devět družstev profesionálních hasičů, osm družstev dobrovolných hasičů a devět družstev žen. Česká republika byla zastoupena šesti družstvy – jedním profesionálních hasičů, dvěma dobrovolnými a třemi družstvy žen.
    V klasických disciplínách se na start olympijského závodu postavilo celkem 151 družstev, z toho 12 v kategorii profesionálních hasičů a 30 v kategorii žen. Českou republiku reprezentovalo 13 družstev.
    Mládežnickou část olympiády prezentovalo 46 družstev mladých hasičů, z nichž tři nastupovala v českých národních barvách.

V požárním sportu profesionálních hasičů se nejvíce dařilo Jakubu Pavlíčkovi, který vybojoval stříbrnou medaili v běhu na 100 m s překážkami, a Jakubu Pěknému, který stejný kov získal v dvojboji. Celkově se české družstvo profesionálních hasičů umístilo na 5. místě.

Muži – SDH Krnov M1, klasické disciplíny CTIF (foto archiv SHČMS)V kategorii dobrovolných hasičů se čeští požární sportovci dočkali maximálních úspěchů. V běhu na 100 m s překážkami obsadili v pořadí Martin Lidmila, Petr Langer a Jan Vráblík všechny tři medailové pozice, olympijským vítězem ve výstupu na cvičnou věž se stal Michal Janda z týmu Česká republika B. Tento mladý a nadějný tým pak vybojoval i celkové prvenství před kolegy z týmu Česká republika A a týmem Lausitz z Německa.
    Nejúspěšnějším českým požárním sportovcem se stal Jan Vrablík, který kromě bronzu v běhu na 100 m s překážkami dokázal vybojovat i stříbro v dvojboji. Mezi ženami měl závod v požárním sportu z počátku ryze český nádech. Česká děvčata obsadila v individuální disciplíně běhu na 100 m s překážkami všechny čtyři finálové pozice, kde skončila v pořadí: Petra Mifkovičová, Klára Šenkyříková, Monika Marešová a Lenka Tomandlová. Pořadím družstev nakonec nejvíce zamíchala disciplína štafeta 4 x 100 m, kde se příliš nedařilo českým Ledenicím a v závěrečném účtování to znamenalo, že zlato si z Francie odvezou ženy z SDH Chválenice, stříbro SDH Těškovice a bronz německý tým z Meckenburg – Vorpommern. Děvčata z SDH Ledenice obsadila v celkovém účtování 4. místo.

SDH Písková Lhota (foto archiv SHČMS)V klasických disciplínách CTIF se na start postavilo 13 českých družstev, z toho tři družstva žen. V olympijském závodu se bojovalo o zlatý, stříbrný a bronzový výkonnostní odznak. Nejlépe se ze všech českých týmů nakonec dařilo děvčatům z SDH Písková Lhota, která si v kategorii ženy A vybojovala zlatý výkonnostní odznak, za nimi pak skončily ženy z SDH Velké Meziříčí, které získaly stříbrný odznak, a nakonec SDH Vlčnov, které si odváží odznak bronzový. V kategorii mužů byli z českých zástupců nejúspěšnější ti z SDH Vlčnov M1 a z SDH Frýdek, kam putují odznaky zlaté, stříbro potom přivezli muži z SDH Michálkovice, Písková Lhota a Ziboholavy; bronz zbyl na SDH Chlumec nad Cidlinou a Vlčnov M2. Své zastoupení měla Česká republika i v kategorii muži B, tedy nad 30 let. Zde si stříbrný odznak odváží SDH Vlčnov M3 a bronzový SDH Frýdek – Skalice a HZS Královéhradeckého kraje.

Pozadu v sérii olympijských úspěchů nezůstala ani česká hasičská mládež.
    V zastoupení 46 družstev dokázal smíšený tým z SDH Poniklá z kraje Libereckého vybojovat bronzovou medaili ve své kategorii a napodobily je i dívky z SDH Písková Lhota z kraje Středočeského, které skončily na stříbrném stupínku. Třetí český zástupce – chlapci z SDH Chlumec nad Cidlinou – obsadil 15. místo ve své kategorii.

Trofeje z Mulhouse (foto archiv SHČMS)Nejúspěšnějším českým sborem se ve Francii stal Sbor dobrovolných hasičů Písková Lhota z kraje Středočeského, který dokázal vybojovat jak stříbrnou medaili v kategorii mladých hasičů, tak zlatý výkonnostní odznak v kategorii žen A v klasických disciplínách.
    Nejpočetnější zastoupení měl Sbor dobrovolných hasičů Vlčnov z kraje Zlínského, který rovněž v kategorii muži A v klasických disciplínách vybojoval zlatý výkonnostní odznak, a navíc jeho členem je i Jan Vrablím, který zářil v soutěži požárního sportu.

Hasičská olympiáda ve Francii byla pro Českou republiku veleúspěšná. Navázali jsme na úspěchy z posledního klání v Ostravě v roce 2009 a dokázali, že i přes „organizačně slabší zvládnutí“ tohoto náročného sportovního svátku umíme být koncentrovaní na své výkony a reprezentovat svou vlast v tom nejlepším světle.