Seminářem v Českých Budějovicích začala 18. května 2015 série školicích workshopů, seznamujících jejich účastníky s výsledky ročního sběru dat sloužících k vyhodnocování efektivity dobrovolnické práce.

    Jde o výstup tzv. projektu SAFE, v jehož rámci – a k jehož účelnému využití – připravila zmíněný seminář Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) ve spolupráci s Jihočeskou radou dětí a mládeže (RADAMBUK). Zaměřen byl na zprostředkování měření získaných z celkem 34 dětských a ekologických organizací.

    „Měření probíhalo v období od počátku května loňského roku do konce letošního dubna. Na semináři jsme se zabývali množstvím odpracovaných dobrovolnických hodin a ukázalo se, že výsledný efekt dokonce předčil naše očekávání,“ shrnul obsah českobudějovického setkání místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. Dobrovolníci a dobrovolnice v dětských neziskovkách odpracovali v průměru 324 hodin, přičemž statisticky „nejpilnějším“ měsícem byl červenec.

    Na českobudějovickém semináři k projektu SAFE (foto Ondřej Šejtka)Do sídla jihočeské krajské mládežnické rady se na seminář sjela dvacítka zástupců tamních dětských organizací. Na závěr školení měli možnost zapojit se do diskuse s předsedou ČRDM na aktuální témata z oblasti legislativy týkající se dané výseče neziskového sektoru (zákon o dětských skupinách, registrace v rejstříku spolků apod.).

    Na českobudějovickém semináři k projektu SAFE (foto Ondřej Šejtka)V květnu a červnu uspořádá ČRDM k výsledkům SAFE dohromady 13 seminářů plus závěrečnou konferenci v Praze; té se mají zúčastnit i zástupci státní správy. Semináře se budou konat (kromě Českých Budějovic) konkrétně v Praze (25. 5.), v Hradci Králové (26. 5.), v Pardubicích (28. 5.), v Ostravě (1. 6.), v Olomouci (2. 6.), ve Zlíně (3. 6.), v Brně (4. 6.), v Ústí nad Labem (4. 6.), v Jihlavě (8. 6.), v Plzni (8. 6.), v Liberci (9. 6.) a v Karlových Varech či Chebu (10. 6.). Pražská konference se poté uskuteční 18. 6.

    crdmČRDM spustila SAFE 1. září 2013 v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Projekt je zaměřen na řešení problému chybějící metodiky pro realistickou evidenci a ohodnocení dobrovolnické práce ve dvou specifických typech neziskových organizací: v těch zaměřených na práci s dětmi a mládeží a v těch cílených na péči o přírodu a ochranu životního prostředí. Některé studie totiž odhadují, že až 75 % dobrovolnické práce v ČR funguje mimo režim zákona o dobrovolnické službě. Cílem projektu je pečlivě zmapovat tuto oblast, najít příčiny nedostačující evidence a nabídnout řešení výhodné jak pro orgány státní správy, tak pro samotné neziskovky.

    Autoři