V době svého vzniku a později během nacistické diktatury byl Československý červený kříž (ČSČK) jedním ze symbolů samostatné republiky.

    Není tedy divu, že příběh tohoto hnutí, které ve středu 6. února slaví sté výročí založení, výrazně poznamenaly dějiny naší země.
    Touhu organizovaně pomáhat měli u nás lidé už dříve – vždyť jen několik let po ustavení Mezinárodního výboru Červeného kříže v roce 1863 vznikly na území Čech a Moravy spolky, které byly součástí rakouského Červeného kříže. Podle historika a publicisty Josefa Švejnohy jsme v žebříčku podle doby založení zaujali 13. místo na světě.

    Filozof Jean Jacques Rousseau se zabýval myšlenkou na polidštění války. Prohlašoval, že jakmile protivník odloží zbraň a vzdává se, přestává být nepřítelem a nikdo nemá právo na jeho život – tato osoba má být nejen ušetřena, ale má se jí také pomoct. Zmírnění válečných hrůz se jinak dovolávali hlavně lékaři, jejichž hlas zesílil zejména za napoleonských válek…

    Po skončení první světové války a vyhlášení samostatného Československa trvalo pouhé tři měsíce, než nová republika založila vlastní národní společnost Červeného kříže v čele s Alicí Masarykovou. Ta usilovala o to, aby se organizace nezaměřovala jen na poskytování pomoci v době válek, ale měla i mírový program, který by zlepšil život běžných obyvatel.

    Co vše Československý červený kříž dokázal a kde všude ho bylo potřeba, ať již za první republiky nebo po druhé světové válce, kdy byl obnoven, najdete v obsažném článku na Novinkách zde:
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/496518-ceskoslovensky-cerveny-kriz-byl-zalozen-pred-100-lety.html

    Autor