Zajímavý program a dobrá dostupnost jsou priority při výběru příměstského tábora. Klasický nebo příměstský tábor? Oba typy mají v letním programu dětí své místo.

    Na rozdíl od klasického pobytového dětského tábora mají ty příměstské řadu specifik – týká se to organizace tábora i nároků rodičů a dětí. Příměstský tábor je celodenní program pro děti v době, kdy jsou rodiče v práci a děti mají prázdniny – dítě se na celý den zabaví a večer je s rodiči a přespává doma.

    Na tento typ táborů jsou kladeny o poznání menší nároky než u pobytových táborů. Ne snad, že by se měli vedoucí o děti hůř starat, ale odpadají povinnosti okolo ubytování a celodenního stravování. Rodiče mohou navíc dítě večer co večer zkontrolovat, bezprostředně vyslechnout zážitky a hodnocení.

    Jak vybírat příměstský tábor?

    Výběr příměstských táborů najdete na www.primestaky.net Zde platí řada pravidel, stejně jako když hledáte klasický tábor – dobré je mít doporučení od někoho, kdo pořadatele tábora zná, zhodnotit informovanost před táborem i komunikaci s vedoucími. Důležitý je samozřejmě i program tábora, zda se dítě něco naučí, bude sportovat, učit se péči o zvířata nebo bude jezdit na výlety.

    Příměstské tábory - www.primestaky.net Pro mnoho rodičů hraje ale významnou roli i místo konání. U pobytového tábora je celkem jedno, jestli se koná v jižních nebo severních Čechách, rodiče jsou ochotni tam dítě na dva týdny třeba i sami dopravit. Ale u tábora, kde dítě každý den vyzvedáváte, je příjemné mít to po cestě do práce, blízko domova apod. Proto je tu již druhým rokem web www.Primestaky.net, kde je umístění táborů v mapě jednou z priorit. Rodiče tak mohou najít příměšťák podle místa konání. Doplněno je to samozřejmě i o filtrování podle zaměření, věku dětí a ceny.

    Význam příměstských táborů

    Pro rodiče

    • Hlídání dětí – příměstské tábory usnadní rodičům vyřešit problém, co s dítětem během prázdnin. O dítě je postaráno a večer ho mají doma.
    • O děti je profesionálně postaráno – příměšťáky vedou většinou profesionálové se zkušenostmi s prací s dětmi.
    Legislativně to sice vyžadováno není, ale u většiny táborů je pořadatel svoje pracovníky vybírá velmi přísně, řada z nich má vzdělání pro práci s dětmi.
    • Každodenní zpětná vazba – po skončení programu může dítě hned vyprávět svoje zážitky, případné problémy může rodič řešit s vedoucími ráno nebo večer osobně.

    Pro děti

    • Vzdělávání i zábava – děti sportují, tančí, učí se novým věcem, tvoří, jezdí po výletech, baví se – rozvoj dítěte je tedy zajištěn.
    • Sociální kontakty – jako na každém táboře je velkým plusem to, že je dítě v kolektivu, musí navazovat a budovat kontakty, komunikovat s novými lidmi, domluvit se mezi sebou, spolupracovat.
    • Samostatnost – děti mají další příležitost být samy sebou a o sebe a svoje potřeby se postarat.
    • Adaptace na život v kolektivu – příměstský tábor pomáhá méně průbojným nebo menším dětem zvyknout si na život ve skupině, která má pravidla.
    • Trénink na pobytové tábory – příměstské tábory jsou u menších dětí vhodným startem pro to, aby se za rok nebo dva vydaly na pobytový tábor.

    Mgr. Jana Ptáčková
    www.primestaky.net

    Autoři