Tiskový komentář České společnosti ornitologické, Hnutí DUHA, Českého svazu ochránců přírody ke schválení bezprecedentního ohrožení chráněných živočichů v Zemědělském výboru:

    Komentář Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické:
    „Je neuvěřitelné, že v době, kdy celá společnost cítí naši zranitelnost a sepětí s přírodou, může parlamentním výborem projít návrh na další radikální omezení ochrany ohrožených druhů. Slušným hospodářům návrh poslance Kotta nepomůže, protože ohledy na živočichy a rostliny v krajině berou sami od sebe. Těm nezodpovědným by umožnil další bezohledné drancování přírody. Pro citlivé a málo početné druhy, jako je čáp černý, je ochrana každého hnízda naprosto zásadní. A pro silně ubývající druhy, jako je chřástal polní, by omezení ochrany hnízdišť mohlo znamenat pomyslný hřebíček do rakve. Doufám, že poslanecká sněmovna jako celek bude mít víc rozumu než zemědělský výbor.”

    Komentář Karla Kříže, výkonného místopředsedy Českého svazu ochránců přírody:
    „Doufám, že Poslanecká sněmovna tento pozměňovací návrh zamítne. V opačném případě bychom se brzy dočkali toho, že se silně ohrožené druhy v lepším případě přesunou do kategorie kriticky ohrožené, v tom horším vyhynou úplně. Většina z nich je totiž ohrožena právě proto, že jim současný běžný způsob hospodaření vadí. Sněmovna by jim tak podepsala jasný ortel. Apelujeme tímto i na ministra Brabce, jehož Ministerstvo životního prostředí k návrhu poslance Kotta vyslovilo zásadní nesouhlas, aby přesvědčil ostatní poslance o škodlivosti pozměňovacího návrhu.”

    Komentář Jiřího Beneše z Hnutí DUHA:
    „Poslanec Josef Kott (ANO) zneužil tzv. invazní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny k doposud nevídanému útoku na desítky chráněných druhů.

    Zemědělský výbor dnes schválil jeho návrh na zrušení ochrany silně ohrožených druhů živočichů při zemědělském, lesnickém a vodním hospodaření. Pokud by byl návrh skutečně začleněn do invazní novely, znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři nemusí brát ohledy na druhy, jako je například čáp černý, ledňáček říční, křepelka polní, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat. Ohrožena je i celá řada orchidejí na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích nebo tis červený v lesních porostech.

    Poslanci v Zemědělském výboru a Výboru pro životní prostředí naštěstí zamítli další škodlivý návrh poslanců Jana Zahradníka a Petra Bendla (oba ODS) na zrušení předkupního práva státu k pozemkům v národních parcích, národních přírodních rezervacích či pozemcích související s jeskyněmi, který by usnadnil spekulace s pozemky a další zástavbu v těchto v nejcennějších chráněných územích.

    Naopak dobré návrhy na posílení pravomocí stráže přírody a umožňující zákaz používání ohňostrojů a pyrotechniky v chráněných území z pera Evy Fialové (ANO) členové a členky Výboru pro životní prostředí schválili.”

    Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická budou další jednání Parlamentu ČR o invazní novele sledovat a pokusí se přesvědčit poslance, aby odmítli návrhy ohrožující naši přírodu včetně vzácných druhů.

    Podle vyjádření v článku iRozhlas s návrhem poslance Kotta nesouhlasí ani Ministerstvo životního prostředí:
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/krecek-polni-ochranci-prirody-josef-kott-novela-zakona-ohrozeni-zivocichu_2102190615_vtk

    Co lze udělat?
    Každý z nás může napsat svým poslancům a požádat je, aby návrh pana poslance Kotta nepodpořili. Seznam poslanců najdete ZDE.

    Česká společnost ornitologická (17. 2. 2021)

    https://www.birdlife.cz/navrh-poslance-josefa-kotta-ohrozuje-chranene-druhy-rostlin-a-zivocichu/

     

    Autor