Na přírodu nekašlu je výzva od Hnutí Brontosaurus pro všechny, kteří si nejen uvědomují hodnotu přírody pro člověka, ale rádi by i za současné situace přispěli k její ochraně.

  Na přírodu nekašlu - je výzva Hnutí Brontosaurus pro všechny, kteří by i za současné situace přispěli k její ochraně

  Na přírodu nekašlu - je výzva Hnutí Brontosaurus pro všechny, kteří by i za současné situace přispěli k její ochraně Nabízí sérii návodů na drobné či větší akce. Jak postavit pítko pro ptáky, vysázet motýlí záhon, vyrobit domek pro včelky samotářky. A také, jak se na výlet do přírody vypravit s respektem a pokorou.

  Hnutí Brontosaurus výzvou reaguje na aktuální situaci, která vede širší spektrum lidí do přírody. Lesy i krajina se dnes stávají pro člověka významným prostorem pro odpočinek i nabrání sil. Cílem výzvy je, aby si lidé uvědomili nejen hodnoty, které příroda přináší, ale také potřebu chovat se k ní s respektem a aktivně ji chránit.

  Webová stránka NaPriroduNekaslu.cz nabízí náměty na dvacítku menších či větších aktivit, které mohou lidé pro zeleň nebo živočichy sami dělat v našem okolí – od úklidu přes budování úkrytů pro drobné živočichy až po výsadbu dřevin. Sepsány jsou tam návody, ale i zásady pro respektující pobyt v přírodě.

  Lidé prostřednictvím hashtagu #naprirodunekaslu sdílejí na sociálních sítích fotky toho, co pro přírodu vykonali a inspirují tím ostatní. Zároveň se lidé označením své fotky hashtagem jednoduše přihlásí do soutěže o hodnotné tematické ceny.

  „Chceme lidi inspirovat a motivovat, aby pro přírodu ve svém okolí něco sami prakticky vykonali. Věříme, že i drobné akce maj! í smysl a ukážou, že nám na přírodě záleží.“ komentuje výzvu Dalimil Toman, programový ředitel Hnutí Brontosaurus. „Bylo by však fajn, aby si právě skrze drobnou péči lidé uvědomovali, že je v ochraně životního prostředí potřeba větších systémových opatření, které by veřejnost měla podporovat. Ať už při řešení sucha, klimatických změn, devastaci krajiny či úbytku biodiverzity.“ dodává Toman.

  Prostřednictvím výzvy „Na přírodu nekašlu“ vede Hnutí Brontosaurus zejména mladé lidi k blízkému kontaktu s přírodou a dobrovolnické práci pro životní prostředí. „Kompenzujeme tak skutečnost, že jsme aktuálně museli zrušit mnoho dobrovolnických víkendových akcí v různých přírodních lokalitách, které potřebují naší pomoc“ říká Adam Schejbal, koordinátor programu Akce příroda. „Těšíme se však, že se nejpozději v létě opět setkáme s přáteli na akcích – třeba při kosení orchidejových luk, údržbě alejí či péči o handicapovaná zvířata“ doplňuje Schejbal.

  Více zjistíte na www.NaPriroduNekaslu.cz

  Martin Rehuš

  O Hnutí Brontosaurus

  Hnutí Brontosaurus je uskupení převážně mladých lidí, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijí. Ve volném čase propojují smysluplnou práci pro přírodu, památky i lidi s netradičními zážitky a zábavou. Jsou nezávislí a otevření novým myšlenkám. Stovky dobrovolníků každoročně vyráží na kosení orchidejových luk, sázení stromů, opravování hradů nebo třeba stavění školy v Himálajích.

  Hnutí Brontosaurus www.brontosaurus.cz